Avrupa Bakış Açısından Merkez Bankası Dijital Para Birimleri

Avrupa Bakış Açısından Merkez Bankası Dijital Para Birimleri

Paylaş
Avrupa Bakış Açısından Merkez Bankası Dijital Para Birimleri

Dünyanın çeşitli merkez bankalarının üyeleri, gelecekte “merkez bankası dijital para birimi” (CBDC) olarak tanımlanan dijital para birimlerinin kesin olarak kullanılacağını ifade ediyor. Küresel finans sisteminde söz sahibi olan kişiler fiziksel paraların yerine dijital paraları koymaya hazır gibi görünüyor. Ancak tabii ki böyle düşünenler olduğu gibi bunun tam tersini öngörenler de var…

Nakitsiz Toplum

Kasım 2019’da Alman Bundesbank‘ın nakit yönetiminden sorumlu Johannes Beermann Çin’de, “Merkez bankası perspektifinden nakit ve dijital para birimleri” başlıklı bir konuşma yaptı. Beermann, Almanya’daki nakit dolaşımının arttığını doğruladı ve Bundesbank’ın şu anda tedavüldeki euro banknotların toplam değerinin yarısından fazlasını piyasaya sürdüğünü kabul etti. Beermann’a göre, şu anda her ne kadar nakit kullanımı azalmış olsa da dünya “nakitsiz toplumdan” çok uzak.

Bunun yanında Beermann, yeni ödeme yöntemlerinin “aşama aşama evrim geçirdiğini” ve “nakitsiz topluma” geçişin bankalar ve finansal kurumlar tarafından değil kullanıcılar tarafından yönlendirilmesi gerektiğini savundu. Ayrıca Beermann, yakın zamanda bir CBDC çıkarma planları olmadığını ve Euro’nun egemenliğinin tadını çıkarmaya bir süre devam edeceklerini dile getirdi.

Öte yandan Bundesbank, Blockchain teknolojisini kullanmaya açık olduğunu ve merkez bankaları için de bu teknolojinin uygun olacağını belirtmişti.

Beermann’ın yanı sıra Avrupa Merkez Bankası‘nın (ECB) yönetim kurulunun bir üyesi olarak görev yapan Benoit Coeure da konuyla ilgili açıklamalar yaptı. “Geleceğin ödeme sistemlerinin” konuşulduğu bir toplantı sırasında Coeure, CBDC konusunu gündeme getirdi. Avrupa Merkez Bankası’nın yönetim kurulu üyesi, ulusal sınırları aşan ve tüm Avrupa kıtası için kabul edilen ve standart haline gelmiş “pan-Avrupa piyasasında lider çözüm” ihtiyacı olduğunu vurguladı. Ancak Beermann gibi Coeure da küresel ölçekte atılacak bu adımların kademeli olarak ilerlemesi gerektiğini dile getirdi.

ECB İzlemeye Devam Edecek

Coeure, ECB’nin dijital para birimlerinin küresel anlamda nasıl etki gösterdiğini izlemeye devam edeceğini de yaptığı açıklamalarda belirtti. Coeure’a göre bu durum daha çok nakit para kullanımının azalmasına bir yanıt olarak ortaya çıkıyor.

Öte yandan Coeure, CBDC’lerin piyasaya sürülmesi sayesinde insanların nakit kullanmasalar bile merkez bankalarını kullanmasının sağlanmış olacağını ifade ediyor. Dolayısıyla merkez bankalarının CBDC’leri düşmanmış gibi görmesi uygun bir durum değil. Çünkü eğer bu para birimleri dışlanır ve gelişmeye ayak uydurulamazsa merkez bankaları işlevsizleşmiş olacak…

Dijital para konusunda öne çıkan bir başka ses ise Fransa Bankası yöneticisi Francois Villeroy de Galhau’dan geldi. De Galhau yeni para birimlerini ve dijital para birimlerini “bankalar için bir meydan okuma” olarak değerlendirdi ve bunların tehdit olabileceğini ifade etti. Ancak bunun yanında De Galhau, “Öncelikle, gerçek bir Avrupa para ödeme çözümü geliştirmek için dijital devrimin sunduğu fırsatlardan faydalanmalıyız.” sözlerini de kullandı.

Dolayısıyla Avrupa’nın CBDC’leri ve diğer kripto paraları yakından incelediğini rahatlıkla dile getirebiliriz. Ancak Çin gibi büyük bir ülke CBDC hazırlığı içinde olsa da Avrupa’nın bu konuda kafası hala karışık gibi görünüyor.

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap