Arjantin’de LocalBitcoins Bitcoin İşlem Hacmi Trump’ın Tarife Açıklamasının Ardından Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Arjantin’de LocalBitcoins Bitcoin İşlem Hacmi Trump’ın Tarife Açıklamasının Ardından Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Paylaş
Arjantin’de LocalBitcoins Bitcoin İşlem Hacmi Trump’ın Tarife Açıklamasının Ardından Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Kriptokoin – LocalBitcoins (LBC)’de ticaret hacimleri, Başkan Trump’ın ABD’nin Arjantin’e metal ithalatı için gümrük tarifeleri koymaya niyetli olduğunu açıklamasından günler sonra, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Yüksek Seviyeler

Yeni yüksek seviyeler, ülkenin devam etmekte olan ekonomik krizini karakterize eden hiperflasyon ve sarsıcı ulusal borcun tetiklediği varsayılan Arjantin’deki yerel borsalarda artan BTC hacminin bir yıllık zaman dilimindeki doruk noktasını ifade ediyor.

Cumhurbaşkanı Trump, geçtiğimiz Pazartesi günü para birimlerinin değerini düşürdükleri gerekçesiyle Arjantin ve Brezilya’dan yapılan Çelik ve Alüminyum tarifelerini yeniden düzenledi. Bu durum zaten ekonomik sıkıntı içerisindeki iki ülke için de yeni problemleri beraberinde getiriyor. Konuyla ilgili olarak Trump atmış olduğu tweet’te şu ifadelere yer veriyor:

“Brezilya ve Arjantin, para birimlerinin devalüasyonuna başkanlık ediyor. Bu durum çiftçilerimiz için iyi değil. Bu nedenle, derhal yürürlüğe girdiğinde, ABD’ye gönderilen tüm Çelik ve Alüminyum Tarifelerini bu ülkeler için yeniden düzenleyeceğim.”

Arjantinliler, Trump’ın açıklamasının ardından LBC’de 22,2 milyon Arjantin Peso’su (ARS) değerinde Bitcoin satın aldı. Bu, enflasyon oranlarında yükselişin olduğu zamanda bile yeni bir orana karşılık geliyor. Çünkü ARS, bu yıl ABD dolarına karşı değerinin % 38’ini kaybetmiş durumda.

Arjantin’in En Güvenli Liman Varlığı Bitcoin mi?

Zaman zaman, Arjantinliler ekonomik şoklara cevap olarak Bitcoin’e akın ettiler. Ağustos ayında BTC, beklenmeyen bir seçim sonucunun ardından, ülkenin 57.4 milyar dolarlık bir kurtarma paketi alıp almayacağı konusunda şüphelerin bulunduğu ve Arjantin’deki piyasaların gün içi en büyük zararların görüldüğü bir tarihte ülkenin en büyük borsalarından birinde Coinbase’de 900 dolarlık bir primle işlem gördü.

Bir kez daha, Eylül ayında, Cumhurbaşkanı Mauricio Macri’nin sermaye kontrollerini yeniden düzenlemeyi planladığını açıklamasının ardından Arjantin’in borsalarında hacimler patladı. Bu kez BTC piyasanın üzerinde 2,250 dolarlık bir primle işlem yaptı.

Daha önceden de bildirildiği üzere, LocalBitcoins ekonomik özgürlüğü düşük olan ülkelerde istisnai derecede yüksek kullanım görüyor. Bu durum Bitcoin’in giderek daha fazla fiat paralara karşı deflasyon amaçlı bir koruma olarak satın alındığını gösteriyor. Bu tez, geçtiğimiz hafta, küresel hiperinflasyon durumunda 2030 yılına kadar kripto para birimlerinin fiat paraların yerini alabileceğini öne süren Deutsche Bank tarafından da masaya yatırılmış durumda.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap