AriseCoin kurucusuna menkul kıymet dolandırıcığından 5 yıl hapis

AriseCoin kurucusuna menkul kıymet dolandırıcığından 5 yıl hapis

Paylaş
Uzman Coin: AriseCoin kurucusuna menkul kıymet dolandırıcığından 5 yıl hapis

AriseCoin’in yaratıcısı olan Jared Rice, yatırımcılarını 4,25 milyon dolar dolandırdığı gerekçesiyle, çıkarıldığı mahkeme tarafından menkul kıymet dolandırıcılığından 5 yıl hapse mahkum edildi. Rice ayrıca, dünyanın ilk merkeziyetsiz bankası olduğunu iddia ettiği AriseBank’ın da CEO’suydu.

AriseCoin için harcanan miktarı geri verecek

Mahkemenin aldığı karara göre Rice, yatırımcıların AriseCoin almak için Bitcoin, Ethereum ve fiat paraya geçiş yaptığı ve bunun için 4.25 milyon dolar harcadığının tespit edilmesi üzerine bu meblağı geri ödemek zorunda da kalacak.

“Visa’yla anlaşık” dedi!

33 yaşındaki Rice, yatırımcılara ayrıca AriseBank’ın FDIC yani Mevduat Sigorta Birliği tarafından onay alan bir banka olduğunu ve bankanın ayrıca Visa’yla yaptığı anlaşma çerçevesinde bir kart çıkaracağını da söylemişti. Ancak bu iki durum da doğru değildi. AriseBank’ın ne Visa’yla işbirliği ne de FDIC’den onayı vardı.

Yatırımcı paralarını kendisine harcadı

Rice, 2018’de Teksas’ta tutuklanmış ve 2019’da menkul kıymet dolandırıcılığından suçlu bulunmuştu. Rice’ın yatırımcılardan topladığı fonları, AriseBank’a yatırmak yerine otel, yemek, ulaşım ve avukatlık harcamaları gibi kişisel konulara harcadığı belirtildi. Rice daha önce de internet bağlantılı bir dolandırıcılık olayından da suçlu bulunmuştu ancak bu durumu yatırımcılarına açıklamamıştı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap