Araştırma Firması Bitcoin İçin Kötü Haberi Verdi!

Araştırma Firması Bitcoin İçin Kötü Haberi Verdi!

Paylaş
Araştırma Firması Bitcoin İçin Kötü Haberi Verdi!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 2020 yılına girilmesi ile beraber yeniden yükselişe geçti. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 9.000 dolar üzerinde seyreden BTC’nin geçmişten farklı tek yönü ise fiyatı değil.

Bitcoin bundan birkaç yıl önce sadece kötü işler ve yasa dışı işlemler için kullanılan bir kripto para birimi olarak biliniyordu. Özellikle Silk Road isimli darknet platformunda inanılmaz bir kullanım yakalayan BTC, 2017 yılından sonra ise bu ününden sıyrılmaya başladı.

Bitcoin Hala Yasa Dışı İşlemler İçin Kullanılıyor

Aradan 3 yıl geçmesine rağmen Bitcoin’in hala tam olarak bu kötü durumdan kurtulmuş olduğunu söylemek mümkün değil. Kripto para analiz ve veri firması Chainalysis‘in aktardığı bilgilere göre, 2019 yılının dördüncü çeyreğinde 600 milyon dolar değerinde Bitcoin direkt olarak darknet piyasaları üzerinde kullanıldı. Bitcoin’in yasal platformlarda yasal işler için kullanımı daha büyük bir miktara ulaşsa da, 600 milyon dolar kesinlikle küçük bir seviye olarak görülemez.

Yukarıdaki grafik verilerin ebaktığımızda, turuncu ile gösterilen yasa dışı kullanım miktarının, kumar uygulamaları için kullanılan miktarı geçtiği görülüyor. Buna rağmen borsalardaki veya mağazalardaki BTC kullanımının geçilmesi şu an için pek yakın gözükmüyor. Bitcoin’in kötü amaçlı kişiler tarafından kullanılması kesinlikle bunun itibarını ve kurumsal yatırımcıların gözündeki değerini düşürecektir. Yine de BTC’nin hayatlarımıza ilk olarak bu platformlar aracılığıyla girdiğinin de unutulmaması gerekiyor.

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap