ANC Coin nedir? Binance’in son listelemelerinden Anchor Protocol hakkında bilinmesi gerekenler

ANC Coin nedir? Binance’in son listelemelerinden Anchor Protocol hakkında bilinmesi gerekenler

Paylaş
Uzman Coin: ANC Coin nedir? Binance’in son listelemelerinden Anchor Protocol hakkında bilinmesi gerekenler

Merkeziyetsiz finansın gelişmesiyle piyasada birçok ürün ve hizmet faaliyet göstermeye devam ediyor. Bunlardan en yenisi ve en ilgi çeken Terra ağında bulunan ve Binance’in son olarak listelediği Anchor Protocol (ANC Coin) oldu. Yatırımcılar arama motorlarında Anchor Protocol ile ilgili daha detaylı bilgilere erişmek istiyor. ANC Coin hakkında her şeyi bu rehberden öğrenebilirsiniz.

Anchor Protocol nedir?

2020’de Daniel Shin, Do Kwon tarafından kurulan Anchor Protocol, Terra blok zincirinde faaliyet gösteren borç alma/verme protokolüdür. Platformda stake geliri, birikim ürünü gibi çeşitli finansal uygulamalar mevcuttur. Yatırımcılara %20’ye yakın APY sunuyor ve projenin amacı yatırımcıları geleneksel piyasalardan DeFi alanına çekerek, Terra’nın native stablecoin’i UST’ye olan ilgiyi artırmak.

Terra Ekosistemi, Terra blok zincirinin üzerine inşa edilmiş bir dizi DeFi projesinden oluşur ve hepsi birbiriyle sıkı bir şekilde bütünleşir. Diğer önemli Terra ekosistem projeleri arasında Pylon Protokolü, Astroport, Valkyrie Protokolü, StarTerra ve Orion Money bulunmaktadır. Bunlardan biri de Anchor Protocol’dür.

Anchor Protocol, 3 bileşenden oluşan bir projedir. ANC token teşvikleri/yönetimi, para piyasaları ve çeşitlendirilmiş stake getirilerinin kullanılması. Bu bileşenler, tamamen merkezi olmayan sabit gelirli bir araç oluşturmaya yardımcı olur.

Anchor, Terra mevduatlarını kabul eden, anında para çekme işlemlerine izin veren ve mevduat sahiplerine düşük volatilite faiz oranı öder. Anchor, getiri elde etmek için büyük blok zincirlerinden likit bahisli PoS varlıklarını teminat olarak bAssets (bonded assets) yani tokenlaştırılmış hisse koyan borçlulara mevduat verir. Anchor, bVarlık getirisinin değişken bir kısmını mevduat sahibine ileterek mevduat faiz oranını dengeler. Tasfiye sözleşmeleri ve üçüncü taraf arbitrajcılar aracılığıyla borçluların teminatlarını nakde çevirerek mudilerin anaparasını garanti eder.

Mevduat sahiplerine istikrarlı bir faiz oranı sağlanmasının, geniş çekiciliği olan bir tasarruf ürününün gerekli bir özelliği olduğuna inanan Anchor ekibi, böylece, bileşik ve yapıcı tasarruf ürünleri olarak kilit sınırlamalarından birine çözüm olarak mevduat faizinin son derece döngüsel doğasını oranlar.

Anchor ne vaat ediyor?

Anchor, düşük volatilite getirisi sunmanın ötesinde, ana yatırımcısına tüm blok zincirlerinde tek ve güvenilir bir getiri oranı sağlama girişimidir. Anchor, tüm büyük PoS blok zincirlerinden blok ödüllerini toplayarak blok zincir ekonomisinin karşılaştırmalı faiz oranını belirlemeyi hedefliyor.

Anchor’ın temel ilkelerinden biri, bir PoS blok zincirinde belirtilmiş bir ürün olan bonded asset’tir (tokenize hisse varlık). bAsset, stake edilen bir PoS varlığının sahipliğini temsil eden bir simgedir. Temel alınan stake varlığı gibi, bir bAsset, sahibine blok ödüllerini öder.

Hisseli varlık, bir bAsset hem devredilebilir hem de takas edilebilir. Bu nedenle kullanıcılar, temel PoS varlığıyla aynı kolaylıkla bAssets ile işlem yapabilir. Özetle, bir bAsset, stake edilen varlıkların vazgeçtiği likiditeyi ve değiştirilebilirliğini korurken, sahibinin blok ödülleri kazanmasını sağlar.

Yatırımcılar, Anchor’da varlıklarını iki şekilde değerlendirebilir. Biri stake biri de birikim ürünü yöntemidir. Birikim ürününde kripto varlıkların yüksek fiyat oynaklığına sahip olduğu düşünüldüğünde, düşük fiyat ile pasif gelir arayan kullanıcılar için ideal seçim olmayabilirler. Anchor, Terra stabilcoin para piyasaları ile bir çözüm sunuyor. Terra sabit kripto paralarını yatıran kullanıcılar karşılığında sabit paralar alacak ve böylece çoğu kripto varlığın yüksek oynaklığından kaçınacaktır. Anchor’ın mevduat faiz oranı istikrar mekanizması, istikrarlı getiriler sağlayarak oynaklığa karşı ek koruma sağlar.

Stake ve faiz getirilerinde ise kullanıcılar, sabit para ödünç almak ve aynı varlıktan daha fazlasını satın almak için varlıklarını teminat olarak koyarak pozisyonlarından yararlanabilir. Kullanıcılar benzer şekilde, ucuz stabilcoin ödünç alarak ve getirisi borçlanma maliyetlerini aşan bAssets satın alarak düşük oranlı dönemlerden yararlanabilirler. Mevduat faiz oranı varlıklarının blok ödülleriyle sübvanse edildiğinden, ekstra stabilcoin likiditesi arayan kullanıcılar, çok az veya hiç ek faiz ödemeden bunu yapabilirler.

Likiditasyon sözleşmelerinde ise kullanıcılar mevduat veya borç almakla ilgilenmiyorlarsa, Anchor borç pozisyonları için tasfiye finansmanı sağlayan daha yüksek riskli, daha yüksek getirili bir ürün olan Anchor likidite havuzuna katılabilirler. Likidite sözleşmesi yazarları pasif gelirden primler ve ayrıca sözleşmenin yürütülmesi sırasında kazanılan tasfiye ücretlerinden faydalanabilir.

ANC Coin nedir?

Anchor Token (ANC), Anchor Protocol’ün yönetişim token’ıdır. Kullanıcılar, ANC’yi stake eden kullanıcılar tarafından oylanabilecek yeni yönetişim anketleri oluşturmak için ANC token’larını yatırabilir veya stake edebilir. Anchor, protokol ücretlerini ANC stakerların hisselerine göre dağıtır. ANC’nin paydaşları, yönetişim tekliflerini önermek, tartışmak ve oylamak için daha fazla teşvik edilir. ANC ayrıca borçlanma talebini ve ilk mevduat oranı istikrarını yeniden başlatmak için bir teşvik olarak kullanılır. Protokol, ödünç alınan miktarla orantılı olarak ANC token’larını her blokta stablecoin ödünç alanlara dağıtır.

Giderek büyüyen kitlesiyle 500 milyon dolardan fazla piyasa değerine sahip olan ANC Coin 1 milyar toplam ve 223 milyon adet de dolaşımdaki arza sahiptir. En düşük fiyatını bu yıl içinde 1.27 dolar ile görürken, en yüksek fiyatını ise 8.31 dolar ile yaşamıştır.

ANC Token nereden ve nasıl alınır?

Anchor Token, USDT, BTC, ETH, BUSD, UST gibi işlem çiftleriyle birlikte Binance, KuCoin, Gate.io, OKX, TerraSwap gibi platformlardan alınıp satılabiliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap