Analist: Mayıs Bitcoin, SHIB ve Altcoin’ler İçin Felaket Olabilir!

Analist: Mayıs Bitcoin, SHIB ve Altcoin’ler İçin Felaket Olabilir!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Analist: Mayıs Bitcoin, SHIB ve Altcoin’ler İçin Felaket Olabilir!

Lider kripto Bitcoin (BTC) öncülüğünde Shiba Inu (SHIB) ve diğer altcoin projeleri için korkulan bir döneme mi giriliyor? Nebraskangooner takma isimli ünlü bit kripto analisti, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla genel olaraka finans piyasaları için konuşulan “sell in May and go away” dönemine dikkat çekti. Ayrıntılar için Kriptokoin.com okumaya devam ediniz.

Bitcoin, SHIB ve altcoin’ler Mayıs’ta satılacak mı?

Kripto para piyasalarının ne kadar merkeziyetsiz ve bağımsız olduğu söylense de merkezi finans ile oldukça güçlü bağları bulunuyor ve çoğu zaman ABD hisse senedi piyasaları ile yüksek pozitif korelasyona sahip. Nitekim son zamanlardaki piyasa hareketlerinden de bu durumu gözlemleyebiliyoruz.

‘Sell in May and go away,’ piyasalarda Kasım’dan Nisan ayına kadar olan dönemde getirilerin diğer aylara göre ortalamada daha yüksek olduğu inancından dolayı, hisselerin elden çıkarılması stratejisi için kullanılan bir niteleme olarak biliniyor. Nebraskangooner takma isimli popüler bir kripto para analisti, bu nitelemeye atıfla Mayıs ayından sonra piyasa için işlerin oldukça çirkinleşebileceğine dikkat çekiyor:

Sell in May and go away? Tipik olarak bu koşullarda Bitcoin (BTC) ve kripto ile olan şey, piyasanın Nisan ortasından Mayıs ayına kadar canlanması, ardından yazın tekrar çirkinleşmesi ve Ağustos/Eylül’de işlerin sıçraması. Herhangi bir tahminde bulunmuyorum, sadece geçmişten hatırladıklarımı paylaşıyorum.

https://twitter.com/Nebraskangooner/status/1503575918127759363

‘Sell in May and go away’ daha çok ABD borsalarında yaygın olarak kullanılan, ‘Mayıs’ta sat ve uzaklaş’ anlamına gelen bir motto. Bu mottonun arkasında kurumsal yatırımcıların portföy temizleme amaçlı olarak yaz öncesi gerçekleştirdikleri satışlar yatıyor. Bu bahar temizliğinin ise iki temel nedeni olduğu düşünülüyor. İlki, genel olarak sakin ve rehavet içinde bir piyasa ortamı sunan yaz ayları ve tatil öncesinde yüklü pozisyon taşımanın tercih edilmemesi. İkincisi ise, sene başında yeni yıla ilişkin oluşturulan pozisyonlardan elde edilmiş olan kârların yaz öncesi realize edilmesi isteği.

Lider kripto Bitcoin (BTC)’nin geçen sene Mayıs ayındaki fiyat hareketine bakıldığında, 68.000 dolar gibi rekor bir seviyeden 30.000 dolara kadar gerilediği görülüyor. Bunun devamındaki yükseliş hareketinin Ekim 2021 ile başladığını dikkate alacak olursak, söz konusu mottonun hiç de yabana atılır bir tarafının olmadığı anlaşıyor. Bakalım Bitcoin ve altcoin’ler bu yıl da benzer bir hareket görecek mi?

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap