Analist, Bitcoin’in Nisan’da Göreceği Seviyeyi Duyurdu!

Analist, Bitcoin’in Nisan’da Göreceği Seviyeyi Duyurdu!

Paylaş
BTC Piyasası: Analist, Bitcoin’in Nisan’da Göreceği Seviyeyi Duyurdu!

5 günlük zaman dilimindeki göstergelerin değerleriyle birlikte bugünün fiyat hareketinin de güçlü bir Bitcoin hareketinin tarihsel sinyallerine benzer koşullar verdiği ortaya çıktı. Son zamanlarda, tanınmış kripto para analisti Eric Krown, YouTube’daki bu gelişmeye bir göz attı. Uzmana göre piyasa son 12 aydır olduğu gibi davranırsa, BTC fiyatı yaklaşık 42,5 gün içinde 61.000 dolarlık alana ulaşabilir.

Bitcoin fiyatı nasıl hareket ediyor?

Bitcoin, 10 Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolara ulaştı. Bundan sonra, fiyat önümüzdeki 75 gün boyunca gerileyerek 24 Ocak 2022’de 33.000 dolarda dibe ulaştı. BTC, ATH’den bu yana yüzde 52 düştü. Ocak ayının dip seviyesinden bu yana BTC, fiyat konsolidasyonu ve günlük grafikte daha yüksek dip seviyeleri ile yatay bir trend izliyor. Son bir buçuk aydır Bitcoin, 37.500-44.500 dolar arasında bir aralıkta yer aldı.

BTC Piyasası: Analist, Bitcoin’in Nisan’da Göreceği Seviyeyi Duyurdu! 1

Uzmanlara göre BTC’nin son 12 aydaki fiyat hareketine bakarsak, 2021 yazının düşük makrosunu takip eden trendin tersine çevrilmesiyle bazı benzerlikler görebiliriz.  Başlangıçta Mayıs-Temmuz 2021’in düşüğü sırasında destek noktaları (yeşil daireler) belirledi ve ardından Eylül düzeltmesi sırasında destek görevi gördü. Sadece bu eğrinin altında kesin bir kırılma ve 12-15 Kasım’da direnç olarak onaylanması BTC’de keskin bir düşüş başlattı.

BBWP, BTC için neleri gösteriyor?

Bollinger Bandı Genişlik Yüzdesi (BBWP), Bollinger Bandı göstergesinin bir türevidir. İkincisi, volatilite dayalı bir göstergedir. Bir varlığın fiyatına göre çizilmiş üç satırdan oluşur. Orta çizgi genellikle basit bir hareketli ortalamadır. Üst ve alt bantlar genellikle orta çizginin üstünde ve altında 2 standart sapmada yer alır.

BTC Piyasası: Analist, Bitcoin’in Nisan’da Göreceği Seviyeyi Duyurdu! 2

BBWP, Bollinger Band genişliğinin mevcut Bollinger Band genişliğinden daha az olduğu belirli bir zaman aralığındaki çubukların yüzdesini gösterir. Başka bir deyişle, BBWP, bir varlığın önceki fiyat hareketlerine göre volatilitesinin bir grafiğini gösterir. Geçen yıl Bitcoin için 5 günlük BBWP grafiğinde ilginç bir model gördü. Ocak 2021’den bu yana, BBWP, periyodik olarak yüzde birkaç seviyesinde dibe vuruyor ve Bitcoin’in volatilitesi düşüyor.

Bitcoin için güçlü hareketler: Nisan ayında 61.000 dolarlık tahmin

BBWP grafiğindeki bu düşük seviyelerin her birini, günler içinde Bitcoin’in volatiltesinde hızlı bir genişleme aşaması izledi. Volatilite yönlü olarak tarafsız olduğu için sonraki birkaç gün her zaman büyük iniş veya çıkışlara yol açtı. Sadece fiyatta büyük bir değişikliği işaret ediyor. Ayrıca, BBWP grafiği, Bitcoin’in volatilitesinde geçen yıl boyunca küresel bir düşüş yaşandığına işaret ediyor.

BTC Piyasası: Analist, Bitcoin’in Nisan’da Göreceği Seviyeyi Duyurdu! 3

Aynı zamanda, uzmana göre, BBWP direnç çizgisi kırıldığında önümüzdeki birkaç ay içinde BTC’de çok güçlü bir hareket bekleyebileceğimize işaret ediyor. Şimdi, BBWP’deki ardışık düşüşleri takip eden dönemlerdeki fiyat hareketine baktığımızda, karşılık gelen artış ve düşüşlerin aralığı görülebiliyor. BTC fiyatının sinyal anında 5 günlük mum açılışı ile yerel en yüksek/en düşük seviyeye hareketini ölçerek aşağıdaki sonuçlar elde ediliyor:

  • 45 gün süren %50 düşüş
  • 40 gün süren %55 artış
  • 35 gün süren %45 artış
  • 50 gün süren %42 düşüş
BTC Piyasası: Analist, Bitcoin’in Nisan’da Göreceği Seviyeyi Duyurdu! 4

Bu verilerin ortalamasını alarak, Bitcoin fiyatı için ortalama yüzde 48 volatilite elde ediliyor. Öte yandan, sinyalden yükseğe/düşüğe geçişin ortalama süresi 42,5 gündür. En son 5 günlük mumun açılış fiyatı 41.100 dolardır. Uzmana göre bir sonraki yüksek/düşük ortalama süre korunursa, Nisan ayının son günlerinde yüzde 48’lik bir hedefe ulaşılacaktır. Yani uzmana göre, BTC yükseliş yaşarsa, mevcut açılış mumundan yüzde 48’lik bir artış olsaydı, BTC Nisan ayında 61.000 dolar civarında fiyatlandırılırdı. Yüzde 48’lik bir düşüş olsaydı, BTC 21.400 dolar civarında fiyatlandırılırdı.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap