Analist Açıkladı: Bitcoin Bu Yıl 288 Bin Dolara Çıkabilir

Analist Açıkladı: Bitcoin Bu Yıl 288 Bin Dolara Çıkabilir

Paylaş
Analist Açıkladı: Bitcoin Bu Yıl 288 Bin Dolara Çıkabilir

Ünlü kripto para yorumcularından PlanB, Bitcoin fiyatının bu yıl içerisinde 288 bin doları bulabileceğini açıkladı.

PlanB’yi Bitcoin için geliştirdiği stok akış modeli (S2F) ile tanıyoruz. PlanB bu model üstünden sirkülasyondaki BTC miktarına (stok) ve Bitcoin üretim hızına (akış) bakıp fiyat hakkında tahminde bulunuyor.

Bu modelin en büyük argümanı şu: Madenciler zaman içerisinde daha az Bitcoin üretecekler, Bitcoin’in arzı tükenme noktasına gelecek ve Bitcoin bu doğrultuda değer kazanacak. Bildiğimiz arz/talep mevzusu. PlanB bu modele bakıp Bitcoin için 2020-2024 yılları arasında 100 bin dolar tahmininde bulunuyordu. Bunun sebebi ise özellikle halving sonrasında Bitcoin üretim hızının, başka bir deyişle Bitcoin arzının gitgide azalacak olmasıydı.

Modeli Güncelledi

PlanB kısa süre önce Medium üzerinden bir yazı paylaştı S2F modelini güncellediğini açıkladı. PlanB bu yeni modelde işin işine altını ve gümüşü de kattı ve böylece hem Bitcoin’in hem altının hem de gümüşün aynı anda değerlendirilebileceği bir model oluşturmuş oldu.

PlanB ayrıca S2FX adını verdiği bu yeni modelde Bitcoin’in tarihini dört farklı aşamaya ayırdı. Günümüzde Bitcoin’i artık “finansal bir ürün” olarak tanımlayan PlanB, Bitcoin’in tam olarak bu aşamadayken yükselişe geçeceğini düşünüyor.

Kaynak: Medium

Hedef Belli

PlanB bu yeni modeli baz alarak oldukça iddialı bir tahminde bulunuyor. Onun tahminlerine göre Bitcoin fiyatı bu dördüncü aşamadayken 288 bin dolara kadar çıkabilir. PlanB’ye göre bu 2024 yılına kadar herhangi bir zamanda, yani bu yıl içerisinde bile yaşanabilir.

Bitcoin’in dört farklı aşaması, altın ve gümüş

Fakat bu noktada PlanB’nin yaptığı bir hatırlatmayı da aktarmak gerek. PlanB, altının ve gümüşün de işin içine girmiş olduğu bu yeni S2F modelinin henüz diğer uzmanlar tarafından denetlenmediğini ve bunun hala çok yeni bir model olduğunu vurguluyor. Dolayısıyla bu modelde öngörülen fiyat zaman içerisinde değişiklik gösterebilir.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap