Amerikan Express Yeni Bir Patent Başvurusu Yaptı

Amerikan Express Yeni Bir Patent Başvurusu Yaptı

Paylaş
Amerikan Express Yeni Bir Patent Başvurusu Yaptı

Finansal hizmetler devi American Express (Amex), 12 Temmuz Perşembe günü ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) tarafından yayınlanan rapora göre blok zincir bazlı bir ödeme sistemi için patent başvurusu yaptı.

Patent başvurusu, Amex’in seyahat kolu olan American Express Travel Related Services Co., Inc. adına yapıldı. Önerilen sistem, ödeme kanıtlarının, blok zincirin ilk düğümündeki bir genel anahtarla şifreleyerek ödeme belgesini otomatikleştirecek. Söz konusu veriler satıcının tanımlayıcı bilgilerini ve işlem tutarını içerecek.

Patent başvurusuna göre, şifrelenmiş veriler daha sonra ikinci bir blok zincir düğümüne güvenli bir şekilde aktarılabilir. Sistemin önerilen bir uygulamasında, veriler daha sonra ödeme miktarı verilerinin şifresini çözecek ve onu ikinci bir tanımlayıcı, müşteri ile eşleştirecek olan bağlı bir akıllı cihaz tarafından kullanılabilecek.

Bu şekilde, blockchain güvenli sistem, akıllı cihazların ödeme kanıtlarını tespit etmesine ve ödeme yapan müşterilere hizmet vermek için harekete geçmesine olanak verebilir:

“Ödeme işlemi yapan bir varlık (örneğin, bir kredi kartı ağı, banka, borç, bitcoin, ödül puanları veya ACH), ödeme kanıtının bir blockchain’e yazılmasıyla, sistemin delinmesine karşı korumalı bir şekilde ödeme yapıldığını kanıtlar. Blockchain’e bağlı bir akıllı cihaz ödeme kanıtını tespit edebilir ve ilgili bilgileri çıkarabilir. Bilgiler, blok zincirinde şifrelenebilir, böylece erişim, doğru şifreleme anahtarlarına sahip olan varlıklar ile sınırlandırılır. “

Patent, daha sonra, böyle bir güvenli sistem için çeşitli kullanım durumlarını özetlemekte, otel rezervasyonları, emlak kiralama ve etkinliklere ve mekanlara biletsiz erişim önerilmekte. Önerilen kullanım durumlarının tümü, müşterinin blok zincirinde depolanan ödemelerin alınmasını ve şifresini çözen benzersiz olarak tanımlanmış akıllı cihazlar tarafından potansiyel olarak kolaylaştırılabilir.

Amex, Hyperledger Blockchain konsorsiyumuna üye olarak blok zincirleme teknolojisine olan ilgisini göstermiş, endüstri genelinde kullanıma yönelik standart blockchain teknolojisini tanımlamak ve geliştirmek için ortak bir çaba gösterdi.

Mayıs ayında, Amex’in Hyperledger’i Üyelik Ödülleri programına entegre edeceği haberi yayıldı. Girişim, online satıcı Boxed ile ortaklaşa, tüccarların müşteri katılımını teşvik etmek için Amex kart sahiplerine özel teklifler tasarlamalarını sağlayacak.

Ekim 2017’de American Express Travel İlgili Hizmetler A.Ş., müşterilerini teşvik etmek için blockchain teknolojisini kullanacak kişiselleştirilmiş bir ödül sistemi için daha önce de bir patent başvurusunda bulunmuştu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap