Amber Group’a 200 milyon dolar yatırım: 3 milyar dolar değere ulaştı

Amber Group’a 200 milyon dolar yatırım: 3 milyar dolar değere ulaştı

Paylaş
BTC Piyasası: Amber Group’a 200 milyon dolar yatırım: 3 milyar dolar değere ulaştı

İçerik

Son dönemde aldığı yatırımlarla adından sıkça söz ettiren kripto para firması Amber Group’a 200 milyon dolarlık yeni bir yatırım yapıldı. Resmi açıklama Amber tarafından da yapılırken, şirketin piyasa değeri 3 milyar dolara ulaştı.

Amber’e yapılan bu yatırımdaki en büyük pay ise Singapurlu dev yatırım şirketi Temasek’e aitti. Kripto para startup’ları için biçilmiş kaftan değerinde bir bölge olan Singapur, Asya’nın kripto para merkezi olma yolunda ilerlemeye devam ederken, ülkenin en büyük şirketlerinden biri olan Temasek ve onun alt şirketleri de kripto para endüstrisi yatırımlarına devam ediyor.

Sadece Temasek için fonlama turu uzatıldı

2018’de kurulan ve son 3 senede toplam piyasa değerini 3 kat artıran Amber, Haziran ayında başlattığı fonlama turunu uzatmıştı. Şirket CEO’su Michael Wu ise bu uzatmanın, fonlama turuna Temasek’i de katmak için olduğunu belirtti ve “Çok stratejik davrandılar ve biz de onları bu özel yatırım turuna kazandırmak için süreci uzattık” dedi.

Amber’den yapılan açıklamada, yeni yatırım fonunun Avrupa ve Amerika kıtalarındaki çalışan kadrosunun genişletilmesi ve 2021 yılında başlatılan mobil uygulamanın geliştirilmesi için kullanılacağı belirtildi.

“Yeni fonlama turu da gelebilir”

Amber CEO’su Wu ayrıca, 2023 yılının ikinci yarısı itibariyle ABD’de halka arz olma plânlarının olduğunu, bu süreçten önce ise bir fonlama turu daha düzenleyebileceklerini söyledi.

Bilindiği üzere son dönemde kripto paralar konusunda ciddi geliştirmelerin yapıldığı ancak gerekli lisansların da çok zor süreçlerin ardından verildiği Singapur’da, Ocak ayında dijital varlıkların yüksek volatilitesi sebebiyle pazarlanması büyük ölçüde kısıtlanmıştı.

Binance başvurusunu geri çekmişti

Singapur’da yaklaşık 180 şirketin lisans başvurusunda bulunduğu ancak Ocak ayı itibariyle, sadece beş tanesinin prensipte onay aldığı belirtiliyor. Amber, lisans başvurusunda bulunup bulunmadığı konusunda ise bilgi vermedi. Hatırlanacağı üzere, Binance de bir süre burada lisans için beklemiş ancak daha sonra başvurusunu geri çekmişti. Borsa, bu hamlesinden sadece 1 hafta önce ise Hg Exchange adlı özel bir menkul kıymet borsasının yüzde 18’lik hissesini satın aldığını açıklamıştı.

Amber Singapur’a taşındı

Hong Kong’da kurulan Amber group, son aylarda büyük bir göç hareketiyle Singapur’a yerleşmişti. Şirket Eylül ayında da Morgan Stanley ve Goldman Sachs gibi ABD’li dev yatırım bankalarının önemli bazı yöneticilerini kadrosuna katmıştı. Amber ayrıca Morgan Stanley’nin eski çalışanları tarafından kurulmuş bir şirket…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap