Altın Yatırımcıları Dikkat: FED ve TCMB Haftası Geldi!

Altın Yatırımcıları Dikkat: FED ve TCMB Haftası Geldi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Altın Yatırımcıları Dikkat: FED ve TCMB Haftası Geldi!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme girişimi sonucu zirvelere ulaşan altın fiyatı, geçtiğimiz hafta hafif bir şekilde geri çekildi. Görülen 2.000 dolar seviyeleri, 1.990 doların altına düşüş ile sonuçlandı. Peki, bu hafta neler yaşanacak? Bu hafta, altını etkileyebilecek faktörlere bakıldığında, Türkiye ve ABD’den gelebilecek bazı haberlerin yatırımcıların odağında olduğu görülebiliyor.

ABD Merkez Bankası’ndan (FED) faiz kararı gelecek

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere altın ve çeşitli yatırım araçları için kritik olarak nitelendirilen bir haftaya girmiş bulunuyoruz. Rusya-Ukrayna savaşı piyasaları etkilemeye devam ederken ABD Merkez Bankası (FED) ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıklayacak. Fed’in faiz artırımına gideceği birkaç ay önceden konuşulan bir konuydu. Hatta bazı analistler, bunun piyasada çoktan fiyatlandığına dikkat çekiyordu. Bu nedenle, söz konusu açıklamanın altını veya diğer varlıkları çok fazla etkileyeceği düşünülmüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Altın Yatırımcıları Dikkat: FED ve TCMB Haftası Geldi! 1

Yatırımcılar, 16 Mart’ta açıklanacak kararın dışında Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarını da merakla bekliyor. Ayrıca, gelecekte ne kadar sıklıkta faiz artışı yaşanacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor. Fed, faiz artırımına enflasyonun etkisiyle başlayacağını duyurmuştu. ABD’de tüketici enflasyon verisi 40 yılın en yüksek seviyelerinde, yüzde 7.9 olarak açıklandı. Bu durum da faiz artırımının arkasındaki sebeplerden biri olarak görülüyor. Powell, Mart’ta yapılacak toplantıda faiz oranlarının dikkatlice yükseltilmeye başlanacağının altını çizmişti. Ancak enflasyonun düşmemesi durumunda daha agresif hamlelerde bulunulabileceğini belirtti.

TCMB’nin faiz kararı altın için neleri gösterecek?

Bu sırada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) da üçüncü faiz kararını 17 Mart’ta, 14.00’te açıklayacak. Banka, Ocak ayında açıkladığı yılın ilk faizini yüzde 14 ile sabit tuttu. Şubat ayındaki ikinci kararı da sabit tutmuştu. Genel beklentiler, oranın yine sabit tutulacağı yönünde oldu. Fed faiz oranını artırmaya hazırlanırken, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve dünyanın bu zamana kadarki en büyük enflasyon oranlarının görülmesiyle 2.000 doları aşan altının fiyatı, mevcut durumda 1.975 dolara kadar gerilemiş gibi görünüyor. Altının FED kararıyla değişim yaşamayacağı düşünülürken TCMB’nin nasıl etkileyeceğini ise zaman gösterecek.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap