Altın ve Bitcoin İçin Görülmemiş İddia: Düzeyler Şaşırttı!

Altın ve Bitcoin İçin Görülmemiş İddia: Düzeyler Şaşırttı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Altın ve Bitcoin İçin Görülmemiş İddia: Düzeyler Şaşırttı!

Sürekli olarak yükselen enflasyon, dünya çapındaki merkez bankalarını faiz oranlarını agresif bir biçimde yükselterek ve piyasada dolaşan likidite ölçüsünü azaltarak para siyasetlerini sıkılaştırmaya zorladı. Bu da altın ve Bitcoin fiyatlarını baskı altına aldı. Fakat, artık işin rengi değişiyor üzere.

Altın ve Bitcoin en büyük kazananlar olacak!

Analistler, merkez bankalarının niceliksel sıkılaştırmasının (QE) global para arzını büyük ölçüde azalttığını söylüyor. Kimi ekonomistler ise bunun bir sakinliğe ve deflasyona yol açacağı alarmını veriyor. Ayrıyeten kimi ekonomistler, global para arzının Şubat ayı itibariyle son 12 ayda %6,6 düştüğünü belirtiyor. Birtakım raporlara nazaran bu, 50 yılı aşkın bir müddettir yaşanan en kıymetli daralma.

Mevcut ortama karşın, bir araştırma şirketi nakdî enflasyonun ortadan kalkmadığını belirtiyor. Bunun altın, Bitcoin ve öteki enflasyon hedge’leri için güzel olacağını söylüyor. Geçtiğimiz hafta Crossborder Capital, merkez bankalarının artan hükümet harcamalarını karşılamak zorunda kalacağı için altın fiyatlarının 3.000 doları geçebileceğini ve Bitcoin’in önümüzdeki on yıl içinde 100.000 dolara ulaşabileceğini söylüyor. Analistler raporda şu değerlendirmelere yer veriyor:

Küresel Likidite döngüsünde büyük bir yükseliş devam ediyor. Bu, Merkez Bankalarının hükümet finansmanında süratle genişleyen delikleri kapatma muhtaçlığıyla daha da körüklenecek potansiyel olarak büyük bir nakdî enflasyon manasına gelecektir. ABD’nin (ve diğerlerinin) borç yükünün devasa boyutu, QE tipi siyasetlere süratli ve kalıcı bir dönüşü zorlayacaktır. Mali enflasyon arttıkça varlık fiyatları da yükselecek. Lakin altın üzere klasik mali riskten korunma araçları ve Bitcoin üzere yenileri en büyük kazananlar olacak.

Ulaş Utku Bozdoğan: Altın ve Bitcoin İçin Görülmemiş İddia: Düzeyler Şaşırttı! 1

Analistlere nazaran QE geri geliyor

Kongre Bütçe Ofisi’nin (CBO) son bilgilerinden alıntı yapan analistler, artan maliyetler, yaşlanan nüfus demografisi ve daha yavaş vergi geliri artışının büyüyen açığı artırmaya devam edeceğini söylüyor. Analistler, CBO varsayımlarına nazaran, 2022 mali yılında 24,3 dolar olan devlet borcunun 2033 yılına kadar neredeyse iki katına çıkarak 46,4 trilyon dolara ulaşmasını bekliyor. Bu bağlamda analistler, şu açıklamayı yapıyor:

Bu, gelecekteki GSYH’nin %118,2’sini ve yıllık %6,1’lik bir büyüme oranını temsil ediyor. Fed’den bu borcun büyük bir kısmını finanse etmesi istenecek. Zira ABD devlet borçlarının üçte birine sahip olan yabancıların, yani Çin’in gelecekte daha az borç alması mümkün görünüyor.

Crossborder, Federal Reserve’in bilançosuna bakıldığında, 2029 yılına kadar 2022 düzeylerine yükselebileceğini ve 2033 yılına kadar en az %50 daha yüksek olabileceğini söylüyor. Bununla birlikte rapor, nakdî enflasyonun önümüzdeki on yıl içinde %75 artmasının beklenen olduğunu kaydediyor. Analistlere nazaran QE geri geliyor!

Ulaş Utku Bozdoğan: Altın ve Bitcoin İçin Görülmemiş İddia: Düzeyler Şaşırttı! 2

Bu durum, altın fiyatlarını kolaylıkla 3.000 dolara çıkaracak!

İngiliz araştırma şirketi araştırması için ABD bilgilerini kullanırken, analistler artan borcun global bir sorun olduğuna dikkat çekiyor. ABD’nin muhtemelen “çamaşır sepetindeki en pak kirli gömlek” olduğunu söylüyorlar. Analistler, “ABD dışında demografik baskılar daha fazla. Harcama taahhütleri daha büyük. Ayrıyeten, bir çok yabancı vergi matrahı esasen kurudu,” diyor.

Bu artan harcamaların altın üzerindeki tesirine bakıldığında, Crossborder regresyon modellerinin global likiditedeki %10’luk bir artışın mali hedge’lerde %14’lük bir artışa yol açtığını gösterdiğini belirtiyor. Analistler, buradan hareketle şu izahı getiriyor:

Bu kolay ekstrapolasyonları kullanarak, nakdî enflasyondaki %75’lik bir artış, 2022 ortalama fiyatını baz olarak kullansa bile külçe altın fiyatlarını kolay kolay 3.000 dolara çıkaracaktır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Altın ve Bitcoin İçin Görülmemiş İddia: Düzeyler Şaşırttı! 3

Bitcoin 100 bin dolara mı gidiyor?

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, piyasa toparlanma işaretleri veriyor. Analistler Bitcoin’in piyasa likiditesine altından bile daha hassas olduğunu söylüyor. Yani Fed’in bilançosundaki %10’luk bir artışın kripto parada %75’lik bir artışa yol açabileceğini belirtiyorlar. Analistler, bundan şu sonuca varıyor:

Likiditedeki %75’lik muhtemel artış, kripto fiyatlarında %500’den fazla bir artış manasına geliyor. Bu da Bitcoin’in basitçe 100.000 dolardan süreç görebileceğini gösteriyor. Elbette, bu gerçekleşemez! Yoksa olabilir mi?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap