Altın Piyasasında Rekor Sayı

Altın Piyasasında Rekor Sayı

Paylaş
Altın Piyasasında Rekor Sayı

İnsanlar Koronavirüs yüzünden altın gibi güvenli limanlara yönelmişken altın piyasasında yeni bir rekor kırıldı. Dünya Altın Konseyi tarafından paylaşılan rapora göre altın ETF’lerinde daha önce hiç görülmemiş bir seviye görüldü.

Yeni Rekor

Dünya Altın Konseyi tarafından paylaşılan bilgilere göre Ocak-Mart 2020 tarihleri arasında altın ETF’lerine toplamda 23 milyar dolar değerinde para aktarıldı. Dünya Altın Konseyi’nin raporuna göre bu tüm zamanların en yüksek seviyesi. Bu ETF işlemlerinin fiziki karşılığı ise 298 ton altına denk geliyor. Bunun da 2016’dan bu yana görülmüş en yüksek sayı olduğunu söyleyebiliriz.

Altın ETF’lerine yalnızca mart ayı içerisinde 8.1 milyar dolar para girdi. Dünya Altın Konseyi altın ETF’lerine duyulan bu talebin tahmin edilebileceği üzere Koronavirüsten kaynaklandığını düşünüyor.

Dünya Altın Konseyi tarafından aktarılan bilgilere göre geçtiğimiz son 3 ay içerisinde özellikle Avrupa piyasaları bir hayli hareketliydi. Avrupalı yatırımcılar altın ETF’lerine 4.4 milyar dolar para aktarırken Kuzey Amerika’dan 3.2 milyar dolar, Asya (başta Çin) piyasalarından 309 milyon dolar para geldi.

Artış Devam Edebilir

Altın ETF’lerinin geçtiğimiz yıl genelindeki fiziki karşılığı 659 ton altına denk geliyordu ki bu, 2008’den bu yana görülmüş en büyük sayıydı. Yani altın ETF’lerine duyulan talep geçtiğimiz yıldan beri bariz bir şekilde artıyor.

Dünya Altın Konseyi Koronavirüsün ekonomik etkilerinin devam etmesi halinde bu talebin artmaya devam edebileceğini belirtiyor. Eğer insanlar güvenli liman aramaya devam ederlerse daha fazla yatırımcının altına yöneldiğini görebiliriz.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap