Altın Piyasasında Görülmemiş Bir Sorun Yaşanıyor

Altın Piyasasında Görülmemiş Bir Sorun Yaşanıyor

Paylaş
Altın Piyasasında Görülmemiş Bir Sorun Yaşanıyor

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkilemeye devam ederken yatırımcılar geçtiğimiz son 2 gün içerisinde altına yönelmeye başladılar. Genelde güvenli liman olarak adlandırılan altın özellikle bu gibi kriz ve panik anlarında adeta yatırımcıların yardımına koşuyor.

Yatırımcılar bu süreç içerisinde altına yöneldiler yönelmesine ama altın işlemlerde bazı sorunlar yaşanmaya başladı. Altın fiyatı Koronavirüsten pek etkilenmemiş gibi görünse de altın nakliyatı, bu salgından epey bariz bir şekilde etkilendi.

Fiziki İmkanlar

Dijital altın olarak adlandırılan Bitcoin tamamen elektronik ortamda var olduğu için insanlar Dünya’nın bir ucundan öbür ucuna kolayca Bitcoin gönderebiliyorlar. Ancak aynı şey altın için söz konusu değil.

Bankalar normal şartlar altında ellerindeki altını ticari uçaklarla başka ülkelere gönderirler. Altın ticareti denince akla gelen Londra, New York ve İsviçre gibi merkezler birbirlerine bu şekilde bağlanırlar. Fakat ortada şöyle bir sorun var: Birçok ticari uçuş ve altın rafinerisi Koronavirüs yüzünden iptal edildi ve kapatıldı.

Böyle Sorun Görülmedi

Bu uçuşların ve rafinelerin iptal edilmesi/kapatılması, Dünya genelindeki altın trafiğine büyük bir darbe vurdu. Bloomberg’ün haberine göre özellikle Londra’dan New York’a gönderilen altın sevkiyatlarında ciddi aksaklıklar yaşandı. BMO Capital Markets yöneticilerinden Tai Wong, bu durum hakkında şunları söylüyor:

“Bir nesildir böyle bir sorun görmemiştik çünkü altın rafineleri hiç kapanmamıştı. Savaş zamanlarında, finansal krizlerde, doğal afetlerde bile kapanmamışlardı.”

Şu anki sorun yeteri kadar altın üretilmemesi veya dünyadaki altın arzının bitmek üzere olması vs. değil. Sorun, İsviçre’de (veya Asya’da) tutulan altınların New York’a veya daha farklı bir yere gönderilemiyor olması. Bu da altın işlemlerini ciddi anlamda etkiliyor.

Mesela CME Group’a bağlı olan Comex’te yüklü miktarlarda vadeli altın işlemi yapılıyor. Fakat CME Group’un kafasında şöyle bir soru işareti var: Teslim tarihleri geldiği zaman, elimizde bu sözleşmeleri kapatacak kadar altın olacak mı? Normal şartlar altında bu sorunun cevabı büyük ihtimalle ‘evet’ olurdu. Ama ABD’ye gönderilen altın sevkiyatlarında aksamalar olduğu için bu sorunun cevabı artık biraz daha belirsiz.

Bloomberg’ün aktardığı bilgilere göre altın işlemlerinde yaşanan bu sorun, belli başlı ticaret merkezlerinde kayda değer fiyat farklılıklarına yol açtı. Galiba bu sorunun tam olarak çözülebilmesi için öncelikle Koronavirüs salgınının kontrol altına alınması gerekecek.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap