Altın Fiyatı Yükselirken Bu 4 Altcoin’i Uçuruyor! İşte Ayrıntılar

Altın Fiyatı Yükselirken Bu 4 Altcoin’i Uçuruyor! İşte Ayrıntılar

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Altın Fiyatı Yükselirken Bu 4 Altcoin’i Uçuruyor! İşte Ayrıntılar

Hisse senedi ve kripto para piyasaları önceki hafta dalgalı seyrederken, altın fiyatı %3,85 arttı. 10 Şubat’ta saf altının fiyatı ons başına 1.826.92 dolardan 1.897.36 dolara yükseldi. Ayrıca, günümüzün önde gelen altına dayalı 4 kripto para birimi, altının mevcut piyasa fiyatının üzerindeki primlerin yanı sıra talepte büyük bir artışa tanık oldu.

Ekonomik belirsizlik sırasında altın fiyatı parlıyor

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, küresel ekonomi istikrarsızlığı Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmaya ve savaş tehdidine dayandırılıyor. Bu, borsaların bu hafta düşmesine neden oldu ve Cuma gününün kapanış zilinde, üç ana endeks de negatif bölgedeydi. Cuma gününün sonunda, Nasdaq -168, Dow Jones -232 ve NYSE -99 düştü. Dahası, kripto para piyasası, geçen hafta 2 trilyon doların altına 1,88 trilyon dolara düşerek milyarlarca doların kripto ekonomisini terk etmesiyle aynı şeyi yaptı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Altın Fiyatı Yükselirken Bu 4 Altcoin’i Uçuruyor! İşte Ayrıntılar 1

Tokenize altın piyasasının değeri artıyor

Kıymetli metallerin fiyatı yükselirken, tokenize edilmiş altın kripto para birimlerine yönelik talep hızla arttı. Tether gold (XAUT), Pax Gold (PAXG), Perth Mint Gold Token (PMGT) ve Digix Gold (DGX) piyasa değeri önceki hafta %2,4 ile %8 arasında yükseldi. Bu arada, altının spot piyasa fiyatı ile makul bir prim arasında gidip geliyorlar. Örneğin, Pax Gold (PAXG) şu anda 1,925.71 dolardan işlem görüyor ve spot altın fiyatından %1.039 daha fazla. PMGT’de mevcut piyasada bir ons gerçek altından daha değerli.

Ulaş Utku Bozdoğan: Altın Fiyatı Yükselirken Bu 4 Altcoin’i Uçuruyor! İşte Ayrıntılar 2

XAUT ve PAXG, 25 gün içinde büyük bir büyüme kaydetti ve o zamandan beri yükselişteler. XAUT’un piyasa değeri, 25 Ocak’ta yaklaşık 20 milyon dolarlık bir kazançla 410 milyon dolara ulaştı. PAXG’nin piyasa değeri, son 25 günde eklenen 92 milyon dolar ile 332,7 milyon dolardı. Son iki yılda, XAUT’un piyasa değeri yaklaşık %20.000 artarken, PAXG %16.000 arttı.

Yeni yatırımcılar tokenize altın ürünlerini tercih ediyor

Kripto ekonomisine katılanlar, stablecoin’lere benzer altın destekli kripto para birimlerini keşfettiler ve bu eğilim, iş dünyasında bir mihenk taşı gibi görünüyor. Fiziksel muadilleri gibi dijital altın token’leri, piyasa düşüşlerine karşı koruma sağlamak için kullanılabiliyor. Mevcut primlerle, tıpkı fiat paraya sabitlenmiş kripto para piyasalarında olduğu gibi, arbitraj olanakları mümkün.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap