‘Altın, BTC, Gümüş Alın’ Diyen Uzmanın Son Tahminleri!

‘Altın, BTC, Gümüş Alın’ Diyen Uzmanın Son Tahminleri!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ‘Altın, BTC, Gümüş Alın’ Diyen Uzmanın Son Tahminleri!

Uzun müddettir global resesyon beklediğini lisana getiren ünlü finans müellifi Robert Kiyosaki, bir ABD’li bankanın daha çöküşe geçmesiyle, altın, BTC ve gümüş iddialarını güncelliyor.

Altın ve BTC savunucusu, krizin bir adım daha yaklaştığını söyledi

“Zengin Baba Fakir Baba” kitabının müellifi Robert Kiyosaki, Bitcoin’e olan takviyesi ile tanınıyor. Son açıklamalarında, San Francisco merkezli First Republic Bank’ın pay fiyatlarında yaşanan düşüş hakkında konuştu.

Kiyosaki, ABD merkezi bankası Fed’in repo piyasası aracılığıyla bölgesel bankaları yok ettiğini tez ediyor. Ayrıyeten, bu bankaların iktisadın kalbi ve ruhu olduğunu belirtiyor. Bu yıl başından itibaren, Silvergate, Silicon Valley Bank ve Signature Bank dahil olmak üzere yaklaşık 10 ABD’li banka iflas etti.

First Republic Bank’ın pay fiyatlarındaki düşüş, bankayı varlıklarını satmak zorunda bıraktı. Bu durum, ABD bankacılık krizini tırmandırdı ve banka mevduatlarında on milyarlarca dolar kaybetti. Bu noktada Kiyosaki, Fed’in bölgesel bankaları yok ettiğini tez ediyor.

2023’ten bu yana, ABD’deki yaklaşık 10 banka iflas etti yahut hükümet müdahale etmek zorunda kaldı. First Republic Bank’ın pay fiyatındaki düşüş, Bitcoin fiyatını kısa bir müddet için 30.000 dolara yükseltti. Fakat birebir gün, Bitcoin keskin bir düşüş yaşadı. Birden fazla kripto borsasında yaklaşık 190 milyon dolarlık Bitcoin tasfiyesi gerçekleşti. Long BTC durumları, bu tasfiyelerin %87,96’sını oluşturdu.

Kripto para piyasası bu haberle düşüşe geçti

Bitcoin fiyatında son düşüş, Mt. Gox ve ABD hükümet cüzdanlarının büyük ölçüde Bitcoin transfer ettiğini gösteren raporlar sonucunda meydana geldi. Söylentilerin kısa mühlet sonra yanlışlı olduğu ortaya çıktı.

Söylentilerin gerisinde Arkham, başlangıçta, argüman edilen yanlışın, analitik platformlarında “küçük bir kullanıcı alt kümesine” yanlış bir ihtar gönderen “hata düzeltme” sonucunda meydana geldiğini söyledi. Gelişmenin sonucu Bitcoin fiyatında 2 bin dolarlık düşüş oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: ‘Altın, BTC, Gümüş Alın’ Diyen Uzmanın Son Tahminleri! 1

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız, Fud haberleri ortadan kalkarken BTC fiyatı tekrar toparlanıyor. Yazım sırasında, 29,000 doların üzerinde konsolide oluyordu.

Robert Kiyosaki çöküşü nasıl yorumladı?

Kiyosaki, bu esnada, bankacılık krizinin Amazon’u da etkilediğini ve kredi akışının kesilmesi nedeniyle 18.000 çalışanını işten çıkardığını söyledi. Müellif, bu durumun kasıtlı olup olmadığını sorguluyor. Şu anda en yeterli fikrin, tüketicilerin para ünitelerini bölgesel bankalardan çekmeleri olduğunu düşünüyor.

Robert Kiyosaki, BTC fiyatında bu düzeyleri bekliyor

Son vakitlerde paylaştığı bir tweet’te Kiyosaki, Bitcoin’in 100.000 dolara gerçek yükselişte olduğunu öngördü. Kiyosaki son üç yılda, Fed’in çok ölçüde dolar basmasının, BTC fiyatının artmasındaki ana neden olduğunu düşünüyor. Fiyat iddialarında, BTC’nin 2025 yılına kadar 500.000 dolara kadar çıkabileceğini de söyledi. Bununla birlikte, mevcut bankacılık krizi ışığında, Bitcoin’in 100.000 dolara ulaşacağını öne sürdü.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap