Altın Almak İsteyen Çok, Satan Yok

Altın Almak İsteyen Çok, Satan Yok

Paylaş
Altın Almak İsteyen Çok, Satan Yok

Dün paylaştığımız bir yazıda altın dünyasında eşi benzeri görülmemiş bir sorun yaşandığından bahsetmiştik. Uçak seferlerinin iptal edilmesiyle ve altın rafinerilerinin kapanmasıyla birlikte insanlar fiziki altına ulaşmakta zorluk yaşamaya başladılar. Görünüşe göre bu sorun gitgide ciddileşiyor.

İsviçre’de yüksek güvenlikli kasaları olan, müşterilere yüklü miktarlarda altın satan Swiss Gold Safe Ltd. adlı bir şirket var. Bu şirket normal şartlar altında yüksek gelir düzeyindeki müşterilere hizmet veriyor. Fakat Koronavirüs salgını bu şirketi de etkiledi. Hükümetin birçok işletmeyi karantinaya almasıyla birlikte Swiss Gold Safe’in hizmetleri de aksamaya başladı.

Sektöre Büyük Darbe

İsviçre’deki altın rafinerileri tahmin edilebileceği üzere küresel altın piyasasında adeta kilit bir rol oynuyorlar. Fakat bu rafineriler, Koronavirüs salgını nedeniyle kapanmaya başladılar. Dün paylaştığımız yazıda bunun eşi benzeri görülmemiş bir sorun olduğundan bahsettik. Çünkü bu rafineriler ne savaş zamanında ne de finansal kriz döneminde kapanmışlardı.

Bu rafinerilerin kapanması ve ticari uçuş seferlerinin iptal edilmesiyle birlikte küresel altın sevkiyatı sekteye uğradı. Özel yatırımcılar genelde 1 kilo veya 1 kilodan daha az altın alıyorlar. Bankalar ise elbette bundan çok daha yüklü miktarlarda altın alıyorlar. Ancak şu anda hem özel yatırımcılar hem de bankalar, aksayan altın sevkiyatları yüzünden bu işlemleri yapmakta zorlanıyorlar. Birleşik Krallık ve İrlanda’da altın kasaları olan Merrion Vaults’un kurucusu Seamus Fahy, konu hakkında şunları söylüyor:

“Yatırımcılar bundan iki ay öncesine kadar neye yatırım yapacakları konusunda seçici davranırlardı. Ama şimdi ellerine ne gelirse onu alıyorlar. İnsanlar çaresizce fiziki altın almaya çalışıyorlar.”

Mark Mobius gibi yatırımcılar şu anda “altın almak için…uygun bir zaman” olduğunu söylüyor ve şu anda altın almanın iyi bir yatırım kararı olabilceğini düşünüyorlar. Fakat Fahy’nin belirttiği gibi şu anda altın işlemlerinde adeta bir çaresizlik söz konusu.

Tedarik Zinciri Ne Durumda?

Geçen günkü yazımızda da belirttiğimiz üzere, şu anda yaşanan sorun altın arzının azalması/altın üretiminin durması vs. değil. Şu anki sorun, İsviçre kasalarında (veya Asya kasalarında) tutulan altınların New York’a veya Londra’ya aktarılamıyor olması. Yani altın dünyasında yaşanan sorunun kaynağı tedarik zincirinden geliyor.

IBV International Vaults’un yöneticilerinden Debra Thomson şu anda tedarik zincirindeki sorunların gitgide büyüdüğünü belirtiyor. Thomson en son 11 Eylül saldırısında buna benzer bir şey yaşandığını söylüyor.

Yukarıda Mark Mobius’un altın yatırımı hakkındaki görüşlerini aktardık. Mobius insanlara altın almayı öneriyor önermesine ama Swiss Gold Safe Yönetim Kurulu Üyesi Ludwig Karl, şu anda altın (altın derken; fiziki altını kastediyoruz) almanın pek kolay olmadığını söylüyor:

“Şu anda gerçekten çılgınca şeyler yaşanıyor. Eğer şu anda altın almak isteyen varsa kendisine bol şans diliyorum. Çünkü çoğu kuyumcu kapalı.”

Buna benzer bir sorunu biz ülkemizde de yaşamaya başladık. Kapalıçarşı’daki dükkanlar geçen gün geçici olarak kapatıldılar ki buna kuyumcular da dahildi.

Tüm bu sorunlar ne zaman çözülecek bilemiyoruz. Ancak altın dünyasındaki bu sorunun çözülebilmesi için önce Koronavirüs salgınına bir çare bulunması gerekecek gibi görünüyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap