Almanya’dan Dev Bitcoin Hamlesi Geliyor: Yakında Bankalar BTC Satabilir

Almanya’dan Dev Bitcoin Hamlesi Geliyor: Yakında Bankalar BTC Satabilir

Paylaş
Almanya’dan Dev Bitcoin Hamlesi Geliyor: Yakında Bankalar BTC Satabilir

Kriptokoin – Kripto para birimleri nihayet geleneksel para hizmetleriyle el ele gidebilir. Yerel medya haberlerine göre, 2020’den itibaren, Alman bankalarının Bitcoin gibi kripto para birimleri satması ve saklama çözümleri sunması yasal hale gelebilir.

Almanya Kripto Paraları Bağrına Basıyor

Halen, Almanya’da faaliyet gösteren finansal kurumların kripto para birimlerini doğrudan müşterilerine satmasına izin verilmemekte. Ancak, dördüncü AB Para Aklama Direktifini uygulacak olan planlanan yasa sayesinde bu gelecekte değişebilir. Tasarı zaten Almanya’nın federal parlamentosu (Bundestag)’dan geçti ve şimdi 16 eyaletin oy birliğini bekliyor.

Yasanın son hali, kara para aklamanın ötesine geçiyor ve daha önce planlananın yanı sıra, düzenlenmiş bankacılık kurumlarının, halihazırda gerekli olduğu gibi, üçüncü taraf emanetçilerine ve özel yan kuruluşlarına güvenmeksizin kripto para birimi hizmetleri sağlamalarına izin vermeyi teklif ediyor.

Alman kripto topluluğu, yasanın yeni versiyonundan memnun. Danışmanlık firması Distributed Ledger Consulting (DLC) başkanı Sven Hildebrandt konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer veriyor:

“Almanya kripto cenneti olma yolunda ilerliyor. Alman yasama meclisi, kripto para biriminin düzenlenmesinde öncü bir rol oynuyor.”

Eyaletler teklifi onaylarsa, Alman vatandaşları Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerini doğrudan bankalarda tutabilecekler. Ayrıca, bankalar hisse senetleri, tahviller ve kripto para birimleri gibi tüm varlıklar için çevrimiçi bankacılık çözümleri sağlayacak. Bu durum, kripto sahiplerinin fonlarına bir düğmeye dokunarak erişebilecekleri anlamına gelir.

İlginç bir şekilde, Alman Bankalar Birliği (BdB) de yeni düzenlemeyi memnuniyetle karşılamakta. Borç verenlerin müşteri varlıklarını saklamada ve risk yönetiminde deneyimli olduğunu savunuyor. Yeni yasa, kripto ile ilgili kara para aklamayı önleyebilir ve Alman yatırımcıların kripto alanına yerli fonlarla girmesine izin verebilir.

Alman Tüketici Uzmanları Endişelerini İfade Ediyor

Ancak, önerilen tasarı ile herkesi mutlu etmiş değil. Baden-Württemberg’in tüketici merkezi, bankaların yeni ürünlerle daha agresif satışlarda bulunacaklarından endişe duyuyor. Mali uzman Niels Nauhauser, bankaların şu anda tüm araçları kullanarak yeni müşterileri hedeflediklerini ve kripto paralara yatırım yapma potansiyel risklerini müşterilere bildirmekte başarısız olabileceklerini ifade ediyor.

Sol Parti Mali yorumcusu Fabio De Masi, bankaların kripto para birimlerinden kar elde etmek istediklerinde, finansal tüketicilerin korunmasının baltalanmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap