Almanya Merkez Bankası Başkanından Dijital Para Açıklamaları

Almanya Merkez Bankası Başkanından Dijital Para Açıklamaları

Paylaş
Almanya Merkez Bankası Başkanından Dijital Para Açıklamaları

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann, dijital paralarla ve Facebook’un Libra projesiyle ilgili yeni açıklamalar yaptı.

Dijital Para Konusu

Günümüzde Venezuela ve Çin gibi ülkeler kendi dijital paralarını çoktan çıkardılar ya da çıkarmaya hazırlanıyorlar. Ancak görünüşe göre Almanya’nın henüz böyle bir planı yok.

Bundesbank Başkanı Jens Weidmann kısa süre önce dijital paralarla ilgili yeni açıklamalar yaptı. Yerel kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre Weidmann, Almanya’nın henüz kendi dijital parasını geliştirmek gibi bir planının olmadığını söyledi. Weidmann’a göre Alman Hükümetinin şu an için nakit parayla herhangi bir sorunu yok. Almanya’daki ödeme işlemlerinin büyük bir kısmının nakit parayla yapıldığını söyleyen Weidmann, halk istediği sürece nakit para kullanmaya devam edeceklerini söyledi.

Buna ek olarak Blockchain teknolojisi hakkında da konuşan Weidmann, Blockchain’in biraz daha geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Weidmann’a göre Blockchain en azından şu anki haliyle diğer finans teknolojilerinden üstün değil.

Libra Konusu

Bundesbank Başkanı Weidmann tüm bunların yanı sıra bir de Facebook’un dijital para projesinden bahsetti.

Bu projenin euro ve dolar gibi para birimlerine endekslendiğini vurgulayan Weidmann, Libra projesinin gelişmekte olan ülkelerde pek kullanılmayacağını düşünüyor. Weidmann’a göre bu dijital para projesi özellikle gelişmekte olan ülkelerde kullanışlı olacak.

Facebook euro ve dolar gibi para birimleriyle desteklenen dijital bir ödeme metodu geliştiriyor. Ama bu dijital para özellikle döviz kuru bakımından bazı riskler barındırıyor. Bizim para birimimiz geçmiş yıllarda da görüldüğü üzere çok daha stabil.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap