Akdeniz Üniversitesinde Metaverse Konuşuldu

Akdeniz Üniversitesinde Metaverse Konuşuldu

Paylaş
BTC Piyasası: Akdeniz Üniversitesinde Metaverse Konuşuldu

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Turizm Fakültesi ‘Turizm Kariyer Günleri” düzenledi. Bu kariyer günlerinde turizmi etkileyecek teknolojilerden bahsedildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yeni teknolojiler arasında son zamanlarda en çok öne çıkan ve turizmi nasıl etkileyeceği de sorgulanan metaverse, Kariyer Günleri’nin önemli konularından biriydi. Metaverse hakkında açıklamalarda bulunan Kültür Platformu kurucusu Genco Demirer, metaverse’ü yeni bir taşıyıcı alan olarak tanımladı. Demirer, ileride bütün markaların, şirketlerin ve kurumların metaverse’ü olacağını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Çünkü bugün iletişim kurmak için web sitesi olmayan marka yoksa ileride de Metaverse’ü olmayan marka ve kurum olmayacak. Turizmde bugün siteler aracığıyla satılan tatil imkanları ileride Metaverse ile satılacak. Ancak deneyim reelde yaşanacak. Bu platform insanı ne kadar tanıyabileceğin, reelde ona yaşatabileceğin deneyimi ona ne kadar tanımlayabileceğin bir alan sunuyor ve insanın reaksiyonlarını ölçebilme imkanı sunuyor.”

Metaverse Turizm Sektörünü Değiştirecek mi?

COVID-19 salgını, seyahat ve turizm endüstrisinin potansiyel olarak savunmasız kaldığı noktaları göstermeye yardımcı oldu, Bunun üzerine de farklı farklı yöntemler üzerine düşünülmeye başlandı. Özellikle metaverse teknolojisiyle insanların kendilerini tehlikeye atmadan dünyayı gezip gezemeyeceğine dair tartışmalar ortaya çıktı.

Bazı güvenlik açıkları, metaverse turizm kavramının seyahat endüstrisini değiştirmeye yardımcı olmaya çalıştığı yollardan birini gösterdi. Bazı araştırmacılara göre etkileşimli sanal dünyalar fikri, müşterilerin diğer konumlarla etkileşim kurma şeklini değiştirmeye yardımcı olabilir ve sektöre zarar vermeden bazı fiziksel seyahat örneklerinin yerini alabilir.

Fakat fiziksel deneyimin yerini hiçbir şeyin tutamayacağını düşünenler de var. Bu nedenle sadece alışveriş, bilet alma, otel rezervasyonu gibi şeylerin metaverse üzerinde yapılabileceği onun dışındaki tüm deneyimlerin fiziksel olarak yapılması gerektiği ifade ediliyor.

Metaverse turizm konusunda şu faydaları sağlayabilir:

  • Bir rezervasyonu onaylamadan önce otelinizi veya varış noktanızı denemenizi sağlar. Otel rezervasyon sitelerinde bulunan bilgiler, konaklamanızın nasıl olacağını anlamanıza yardımcı olamaz. Bazı oteller zaten sanal gerçeklik (VR) yardımıyla böyle bir rezervasyon deneyimi sağlıyor.
  • Turizm destinasyonların tanıtımına yardımcı olabilir. Dijital alan aracılığıyla bir turistik yeri keşfettiğinizde, tam deneyimi yaşamak için oraya gitmek isteyebilirsiniz. Bu şekilde, çevrimiçi sürümün veremediği fiziksel deneyimleri elde edersiniz.
  • Yurtdışı gezileri sırasında kaybolmak kolaydır. Yeni bir yer, dilinizi konuşan çok az kişi var ve harita uygulamaları bazen stabil çalışmaz. VR ile keşfetmek, gerçekten gittiğinizde yolunuzu bulmanıza yardımcı olabilir.
  • Bu tür turizm, seyahat rehberlerinde genellikle bulunmayan diğer yerleri öne çıkarabilir.
  • Dil öğrenmenize yardımcı olur. Gideceğiniz ülkenin dilini öğrenmek için öncelikle metaverse’ten yararlanabilirsiniz.

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap