Airbnb CEO’su Chesky: Kripto para özelliği için çalışıyoruz

Airbnb CEO’su Chesky: Kripto para özelliği için çalışıyoruz

Paylaş
Uzman Coin: Airbnb CEO’su Chesky: Kripto para özelliği için çalışıyoruz

Dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından biri olan Airbnb’nin kurucularından olmasının yanında CEO’luk görevini de yürüten Brian Chesky, Bloomberg Tv’de David Rubenstein’ın sorularını yanıtladı. Airbnb’nin kuruluşunda kimsenin bu fikri beğenmediğini, pandemide ise şirketin ciddi zarar ettiğini belirten Chesky, kripto paralar konusunda sorulan soruya ise “Ciddi talep alıyoruz. Bu konuya bir süredir eğiliyoruz” dedi.

Başarılı CEO’nun, Airbnb ve kripto paralarla ilgili açıklamaları şu şekilde:

“Airbnb’yi mısır gevreği kutusu satarak fonladık”

Airbnb’yi kurduğumuz zaman konuştuğumuz herkes bunun berbat bir fikir olduğunu söylemişti ve bu kişi fikirlerine gerçekten değer verdiğim biriydi. 2008’de gerçekten çok ümitsizdik. Kimse airbnb’yi kullanmıyordu. Aslında airbnb’yi fonlama konusunda da başarılı olduk. İnsanlara yatak satamazdık ama kahvaltı satabiliriz dedik ve ünlü isimlerin fotoğraflarının olduğu mısır gevreği satmaya başladık. Sonunda 4 dolarlık mısır gevreği ürününü 40 dolara satabiliyorduk. İnsanların hoşuna gitmişti ve 30 bin dolarlık fonlamayı bu şekilde çıkardık.

“Pandemide batmaktan kurtulduk”

Pandemide şirket piyasa değerinin yüzde 80’ini kaybetti. Birçok gazete bizim artık batacağımızı söylüyordu. Evinizin yanması gibi hissediyorduk. Çalışanlarımızın yüzde 25’ini işten çıkaarmak zorunda kaldık. Bu benim hayatımın en zor kararlarından biriydi. Gemi kaptanısınız ama gemiye torpido çarpmış gibi düşünün… Batmamak için direndik o dönem…

“Bir tatil firmasından yaşama firmasına döndük”

Bence dünya bundan sonra pandemi öncesi döneme dönmeyecek. Şu anda özellikle çocuğu olmayanlar ve emekliler göçebe tarzı yaşayabiliyorlar. Şehirden şehire ya da bir daireden diğerine daha kolay şekilde geçebiliyorlar. Bu yüzden biz artık gezi şirketinden bir yaşama şirketine döndük. Sadece gezenler değil, yaşayacak bir yer arayan da çok fazla insan bizi kullanıyor. Müşterilerimizin yarısı, kalacakları yer için 1 haftadan fazla süreli kayıt yaptırıyorlar. 5’te 1’i ise bir aydan fazla süre için… 2-3 günlük bir tatilden bahsetmiyoruz. Bunların hepsi pandemiden dolayı oldu.

“En çok talep kripto para için geliyor”

Kripto paralar bizden en çok talep edilen geliştirme özelliklerinden biri… Hatta en fazlası… Şu anda kripto parayla ödeme özelliğimiz yok ancak ciddi şekilde bu konuya eğiliyoruz. 220 ülkede hizmet veriyoruz. Her ülkenin ABD gibi modern ve sağlam bankacılık sistemi yok. Bu bizim için ciddi bir potansiyel anlamına geliyor. Bu konu hakkında uzun zamandır araştırma içindeyiz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap