Accenture Hardware Patent, Blockchain Güvenlik ve Ölçeklendirilebilirliğini Artırmak İstiyor

Accenture Hardware Patent, Blockchain Güvenlik ve Ölçeklendirilebilirliğini Artırmak İstiyor

Paylaş
Accenture Hardware Patent, Blockchain Güvenlik ve Ölçeklendirilebilirliğini Artırmak İstiyor

Profesyonel hizmetler firması Accenture, patentli donanım kullanan blokajlardaki işlemlerin hızını ve güvenliğini arttırmayı amaçlayan bir patent verdi.

Yazılım süreçlerinin hızlandırılmasının yanı sıra, “Donanım Blok Zinciri Hızlandırması” başlıklı patentte açıklanan teknoloji, işlem zincirlerini destekleyen uygulamaların güvenliğini de geliştirecek gibi görünüyor.

Patent, teknolojiye duyulan ihtiyaç, hem iletişimde hem de elektronik teknolojilerde hızlı gelişmeler olduğu ve bunun da yeni güvenlik tehditlerine yol açtığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

2 Ağustos 2018 tarihinde yapılan patent başvurusuna göre, karmaşık işlemlerin güvenli ve verimli bir şekilde yürütülmesini gerektiren çeşitli kuruluşlar, sadece yazılım süreçleri ve donanım sistemleri değil, aynı zamanda bireyleri de içermekte.

Patent başvurusunda, Accenture, buluşun getirdiği arttırılmış güvenlik ve ölçeklendirilebilirliğin, verilerin şifrelenmesinin, hem donanım aygıtı hem de yazılım uygulaması tarafından gerçekleştirildiği için tek bir konuda sınırlandırılmadığı görülüyor. Patent başvurusunda bulunan notlarda güvenlikle ilgili şu ifadeler yer alıyor:

“Sonuç olarak, gösterilen uygulama, yalnızca yazılım tabanlı güvenlik sistemlerine kıyasla güvenlik ve ölçeklenebilirliği artırdı.”

Accenture tarafından yayımlanan Blockchain patenti ayrıca açıklanan buluşun farklı yazılım ve donanım kombinasyonları kullanılarak çeşitli şekillerde uygulanabileceğini gözlemlemektedir.

Örneğin, uygulamaların tamamı ya da bölümleri Merkezi İşlem Birimi (CPU), mikrodenetleyici ya da bir mikroişlemci gibi bir yönerge işlemcisi içeren devre olabilir; veya Uygulamaya Özel Entegre Devre (ASIC), Programlanabilir Mantık Cihazı (PLD) veya Alan Programlanabilir Kapı Dizisi (FPGA) olarak; veya analog devre bileşenleri, dijital devre bileşenleri veya her ikisi de dahil olmak üzere ayrı mantık veya başka devre bileşenleri içeren bir devre olarak; veya bunların herhangi bir kombinasyonu.

Ek olarak, yürütme talimatları geçici sinyaller dışında çeşitli ortamlarda saklanabilir ve bu, flash bellek ve sabit disk sürücüsü, CDROM, Silinebilir Programlanabilir Salt Okunur Bellek, Salt Okunur Bellek ve Rasgele Erişim Belleği gibi manyetik veya optik diskler içerebilir.

Accenture’ın “Hardware Blockchain Acceleration” patenti, Blockchain teknolojisini kullanarak gönderileri takip etmeyi amaçlayan bir patenti taşıyan küresel yönetim danışmanlığı firmasından sonra geliyor. Profesyonel hizmetler şirketi, yöneticilerin izin verilen blokajlardan blokları düzenlemelerine, yeniden yazmasına ve silmesine izin veren bir Blockchain prototipini geliştirdikten sonra bir kargaşaya neden oldu. O dönemde, Accenture yöneticisi olan Richard Lumb, finansal kurumlar için mutlak kararsızlığın bankalar için olumsuz olduğunu savundu. Konuyla ilgili Lumb:

“Merkezi olmayan kripto-para birimi sistemleri için, bu kalıcı muhasebe, katılımcılar arasında güven ve inanç oluşturmada çok önemliydi. Ancak finansal hizmetler kurumları sayısız risk ve düzenleyici gereksinimle karşı karşıya kaldıklarında, mutlak değişmezlik potansiyel bir engeldir” dedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap