Accenture, Farnborough Air Show’da Havacılık Tedarik Zincirleri İçin Blockchain Prototiplerini Sergiliyor

Accenture, Farnborough Air Show’da Havacılık Tedarik Zincirleri İçin Blockchain Prototiplerini Sergiliyor

Paylaş
Accenture, Farnborough Air Show’da Havacılık Tedarik Zincirleri İçin Blockchain Prototiplerini Sergiliyor

Profesyonel hizmetler firması Accenture, bu hafta dünyanın en büyük ikinci fuarı olan Farnborough Air Show’da havacılık ve savunma endüstrisi tedarik zincirlerine özel olarak hazırlanmış yeni bir blockchain prototipinin tanıtımını yapıyor.

Fransız çokuluslu havacılık ve savunma sistemleri sağlayıcısı olan Thales ile birlikte çalışan Accenture’ın prototipi, parçaların ve sarf malzemelerinin orijinalliğini endüstrinin karmaşık ve ağır şekilde düzenlenmiş tedarik zincirleri boyunca başından sonuna kadar doğrulayabilme yeteneğini sağlıyor.

Accenture Havacılık ve Savunma uygulamaları küresel genel müdürü John Schmidt, “Blockchain teknolojisi, endüstrinin, sahteciliği önlemekle birlikte bakım kabiliyetlerini arttırırken, sayısız bileşenleri takip edip izlemesi için yeni, zarif ve güvenli bir yol sunuyor” dedi.

Parça-izleme özelliğine ek olarak, prototip, fiziksel ürün müşteriye teslim edildikten sonra “digital twin” kopyasının güvenilirliğini oluşturabilir ve koruyabilir. Dijital twin şu anda geliştirilmekte olan tedarik zinciri sistemleri için önemli bir katma değer sunan bir diğer blockchain sunmaktadır.

Bir dijital twin, aslında Nesnelerin İnterneti teknolojisinin entegrasyonuyla, fiziksel ürüne yapılan değişikliklerin yapılmasıyla kendisini değiştiren mevcut bir fiziksel ürünün dijital kopyasıdır. Bu süreç, bilginin orijinal üreticiden tedarikçileri, ortakları ve operatörleri için değer zincirinden geçmesine izin veren dijital ağın kullanımı ile zenginleştirilmiş.

Blockchain ile birleştirildiğinde, bu yenilikler ürün tasarımı, üretim ve bakım ömrü boyunca gelişmiş veri paylaşımını kolaylaştırabilir. Örneğin onarım veya parça değiştirmeleri yapıldığı için bir uçak motoruna ek görünürlük sağlayabilir. Schmidt, bu bağlamda, blockchain’in  kolaylaştırıcı rolünün hafife alınmaması gerektiğini savundu:

“Dijital ikizler ve dijital iplikler gibi teknolojilerle birlikte kullanıldığında, blockchain sonuçta bu sektör için oyunu değiştirecek bir yenilik olabilir.”

Londra’daki Accenture Digital ile birlikte çalışan Mark Walton-Hayfield, maliyetleri düşürmenin ve orijinalliği doğrulamanın yanı sıra, bu bilgi akışlarının potansiyel olarak daha kusurlu parçaların daha hassas bir şekilde iade edilmesinin mümkün kılmak gibi daha geniş bir fayda paketi sunacağını açıkladı.

“Bir uçak inşa etmenin ne kadar sürdüğünü ve ne kadar süreyle hizmet verdiklerini düşündüğünüzde, bir şeyleri iade almak istemiyoruz” diye açıkladı.

Hyperledger Fabric üzerine inşa edilen prototip, ürün ömrü boyunca verilerin değiştirilememesini sağlamak için Chronicled ve Thales’in fiziksel olarak düzenlenemeyen işlevleri tarafından üretilen hackinge karşı şifreli bir yazılım içeriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap