AB’nin Yeni Kara Para Aklama Düzenlemeleri Bitcoin ve Kripto Borsalarını Hedef Alıyor

AB’nin Yeni Kara Para Aklama Düzenlemeleri Bitcoin ve Kripto Borsalarını Hedef Alıyor

Paylaş
AB’nin Yeni Kara Para Aklama Düzenlemeleri Bitcoin ve Kripto Borsalarını Hedef Alıyor

Avrupa Birliği’nin Nisan ayında yayınlanan Beşinci ParaAklama Direktifi’nin (5MDL), 10 Ocak 2020’de İngiltere’de uygulanmasıbekleniyor. Mevzuat, açık kaynaklı yazılımların gereken titizliği temin etmelerinive kara para aklama karşıtı gereksinimlere tabi olmalarını sağlar.

Yönerge aracılığıyla Maliye; dijital varlıkları, açık kaynakları ve Bitcoin ve kripto işlemlerini kolaylaştıran kod geliştiricileri düzenlemeye çalışıyor.

Kripto alanında bir dizi faaliyeti, hizmeti ve sağlayıcıyıhedefleyen direktifin kapsamı hakkındaki yorumların kapanış tarihi 10 Haziran’dıve bundan sonra kanun yapıcılar resmi hükümler hazırlamakla görevlendirildi.5MLD kapsamında şunlar inceleniyor:

Kripto-kripto borsa servis sağlayıcılarıEşler arası değişim hizmeti sağlayıcıları (fiat para birimlerinin ve kripto paraların değişimini kolaylaştıran firmalar)Bitcoin ve kripto ATM’leriÖrneğin ICO’lar yoluyla yeni kripto varlık çıkartılmasıAçık kaynaklı yazılımın yayınlanması

Magical Crypto Friends’in son bölümüne göre Litecoin yaratıcısı Charlie Lee, Blockstream’in CTO’su ve Pixelmatic CEO’su Samson Mow; Monero’nun baş sorumlusu Riccardo Spagni; ve ticaretçi WhalePanda,yeni mevzuatın uygulanamayacağı konusunda hemfikir. Spagni şunları söylüyor:

“Düzenleyicilerin sorun yaşadığı şey şu, uzun zamandır bankalara ve diğer finansal süreçlere karşı her türlü hukuki yaptırım uygulayabiliyorlardı. Şimdi aniden tüm paradigma değişti. Ellerinde sadece bir yazılım var. Şöyle diyorlar: ‘Nasıl hukuki yaptırım uygulayabiliriz?’. Uygulayamazsınız.”

Lee, politikanın mantıklı olmadığını söylüyor ve Mow, düzenleyicilerinbu teknolojinin temel ilkelerini anlamakta ne kadar zorlandığının altınıçiziyor.

The Electronic Frontier Foundation (EFF) ve Birleşik KrallıkAçık Haklar Grubu, özgür ve açık kaynaklı yazılımların (FOSS) birden fazlaülkede, birden fazla yasaya tabi tutulan insanların bir çalışması olduğunu dasavunuyor:

“Sonuç olarak, belirli açık kaynak projelerinin, yazarlarının, yaratılışının işlevselliği ve dağıtımının doğruluğunun belirlenmesi neredeyse imkânsızdır. Açık kaynak ekolojisindeki kod neredeyse her zaman birçok kod parçasından oluşturulur: bir kripto programında kullanılan yüz satır kodun düzinelerce yazarı olabilir. Bazıları amaca uygun olarak bile yazmaz. Benzer şekilde, bir kripto para birimi aracının parçası olarak yazılan kod değerli bir şekilde yeniden kullanılabilir ve diğer kullanımlar için uyarlanabilir. ”

Bugünkü açık kaynaklı yazılım yayıncılarını, kara para aklayan suçluların peşinden gitmek için tasarladıkları finansal düzenlemelere uymaya zorluyorlar.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap