AB’nin En Büyük ETF Firması Kripto Ürünlerine Yöneliyor!

AB’nin En Büyük ETF Firması Kripto Ürünlerine Yöneliyor!

Paylaş
AB’nin En Büyük ETF Firması Kripto Ürünlerine Yöneliyor!

Avrupa’nın en büyük döviz ticareti yapan fonları (ETF‘ler) artık kripto dünyasına giriyor.

Amsterdam merkezli hız tüccarı Flow Traders NV ortak CEO’su Dennis Dijkstra, Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketinin ticaret ürünlerini bitcoin ve ethereuma dayanan takas işlemeli notalara (ETN’ler) genişletmekte olduğunu söyledi.

Bitcoin ve ethereuma dayalı ETF’ler sunan Stockholm merkezli bir firma olan XBT Provider, Flow Traders NV’nin son birkaç ayda menkul kıymet alım satım işlemlerini “önemli ölçüde artırdığını” doğruladı.

Bloomberg’in yaptığı habere göre, şu anda kripto para birimi vadeli işlemler sunan başlıca ABD’li ticaret şirketlerinden farklı olarak, Flow Traders, “düzenlenmiş borsalarda listelenen kripto notlarını alıp sattığını” açıklayan ilk şirket.

Bir röportajda Dijkstra şunları söyledi:

“İnsanlar kriptoyu hafife alıyorlar. Bu çok büyük bir sektör ve çok yakında düzenlenecek. Piyasa katılımcıları insanların düşündüğünden çok daha profesyonel. Kurumsal yatırımcılar ilgileniyorlar. Biz de  böyle talepler alıyoruz.”

Hollanda şirketi kripto ticaretinde ilerlerken, ülke regülatörleri de harekete geçiyor.

Hollanda Finansal Piyasalar Kurumu (AFM) sözcüsü Nienke Torensma yaptığı açıklamada, “Tüketici ve profesyonel lisans sahipleri tarafından yapılan kriptoral faaliyetlerden vazgeçiyoruz” ifadesini kullandı.

“Potansiyel olarak kripto paralar sunduğu yenilik ve saygınlığı sayesinde, kötüye kullanılmaya çok eğilimlidir. Söz verilen amacı bir para birimi olarak sunamaması nedeniyle, onu bir varlık sınıfı olarak görmüyoruz” diye devam etti.

Tersine, Mayıs ayında hükümet, kripto para birimlerinin ülkede finansal istikrar için düşük bir risk oluşturduğunu belirten bir rapor yayınladı. Raporda, kripto ile ilgili risklerin hükümet mali kurumlarından daha fazla katılımla artacağını ve dengeli mali düzenlemeye duyulan ihtiyacı vurguluyor.

Bloomberg’e göre, 2018’in ilk çeyreğinde Flow Traders NV bölgede, Avrupa’da menkul kıymetlerin en büyük ticaretini yapan, toplamda 143 milyar Avro (167 milyar $), küresel olarak 244 milyar Avro (284 milyar $) döviz ticareti fonları (ETF) ticareti gerçekleştirdi. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap