AB’nin data maddesine ilişkin taslak, akıllı mukaveleler için hâlâ tehlike arz ediyor

AB’nin data maddesine ilişkin taslak, akıllı mukaveleler için hâlâ tehlike arz ediyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: AB’nin data maddesine ilişkin taslak, akıllı mukaveleler için hâlâ tehlike arz ediyor

Avrupa Birliği bilgi yasasının son taslağı, birden fazla akıllı mukaveleyi yasa dışı hale getirebileceğinden kaygı duyulan maddeyi kapsamaya devam ediyor. Vekiller, blokzincir sanayisinden gelen talepleri büyük ölçüde umursamıyor.

Otomatik data paylaşım mutabakatlarının inançlı bir formda sonlandırılmasını sağlamak emeliyle yapılan kararlar hâlâ “akıllı sözleşmeleri” maksat alıyor.

Uzlaşmacılar 28 Haziran’da Stellar, Polygon, NEAR ve Cardano üzere pek çok blokzincirle irtibatlı olan kuruluşların kaygılarını lisana getirdikleri açık bir mektup yayımladıktan sonra mutabakata varıldığını söyleseler de o vakitten bu yana hiçbir açıklamada bulunulmuyor.

CoinDesk’e gönderilen yasa tasarısının metni, sanayinin tercih ettiği “dijital sözleşmeler” yerine “akıllı sözleşmeler” tabirine atıfta bulunuyor.

Metnin Avrupa Kurulunun orjinal Şubat 2022 tekliflerinden yola çıkılarak düzenlendiği ve kuralların sırf akıllı aygıtlar üzere bilgi paylaşım mutabakatlarının “otomatik yürütülmesi” için kullanıldığı vakit geçerli olduğu biliniyor. Lakin kapsam, özel yahut müsaadeli ağlara yönelik bir açıklamada bulunulmadığı için ucu açık.

Şu anda sürece başkanlık eden İspanya tarafından blokun üye hükümetlerine özel olarak dağıtılan metin, 27 Haziran’daki toplantıda “varılan süreksiz siyasi mutabakata nazaran güncellenen” maddeyi kapsıyor. Metinde Avrupa Parlamentosundaki milletvekilleriyle yapılan görüşmelerde, “tüm siyasi hususlarda bir mutabakata varıldığı ve müzakerelerin muvaffakiyetle sonuçlandırıldığı” belirtiliyor.

Metnin yasalaşması için parlamento ve AB Kurulu tarafından resmen kabul edilmesi gerekiyor.

Haziran ayındaki dilekçenin savunucuları, planların uygulanamaz olabileceğini ve bunun müsaadesiz ağlar tarafından berbata kullanılabileceğini söyledi. Komite ise metnin mevcut mukaveleleri yasa dışı hale getireceği konusunu reddediyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap