ABD’li yatırım şirketi Invesco Bitcoin odaklı ETF başvurusu yaptı

ABD’li yatırım şirketi Invesco Bitcoin odaklı ETF başvurusu yaptı

Paylaş
Uzman Coin: ABD’li yatırım şirketi Invesco Bitcoin odaklı ETF başvurusu yaptı

Bitcoin’e direkt ya da dolaylı yoldan yatırım yapmak isteyen büyük kurumsal şirketlere ABD merkezli Invesco da eklendi. Şirket, Bitcoin vadelilerine ve ona bağlı diğer varlıklara yatırım yapan bir borsa yatırım fonu (ETF) için SEC’ye resmen başvurdu.

ABD dışındaki Bitcoin ETF’leri ve GBTC…

Şirketten yapılan açıklamada da ETF’in direkt olarak Bitcoin’e yatırım yapmayacağı ancak Bitcoin vadelilerinin yanında zaman zaman ABD dışında kabul edilmiş olan Bitcoin ETF’leri ve Grayscale Bitcoin Trsut gibi yatırım araçlarının da olduğu birçok ürüne yatırımın açık olacağı belirtildi.

ABD’deki Bitcoin’e direkt olarak yatırım yapan ETF’lerin sayısı gittikçe artarken, kripto paralar konusunda da sayısız fon oluşturulmuş durumda… Kanada, Brezilya ve Avrupa’dan gelen olumlu haberlere rağmen ABD Menkul Kıymetler Borsası ise henüz hiçbir Bitcoin ETF’ini kabul etmedi.

Gensler beklentileri karşılamadı

Özellikle Trump dönemi SEC başkanı Jay Clayton’ın görevden ayrılmasından sonra koltuğa oturan Gary Gensler’in kurumun başına geçmesi kripto para topluluğunda sevinç yaratmıştı. Gensler’in blok zincir teknolojisi ve kripto paralara olan olumlu bakış açısının, ETF kabul ihtimalini artırdığı düşünülmüştü.

ETF’lerden bahsetmemişti

Ancak zaman geçtikçe beklentiler de gerçekleşmedi. Gensler son olarak özellikle kripto para borç verme platformlarıyla ilgili regülasyon konularına değinmiş ve yatırımcı korunmasından bahsetmişti. SEC başkanının Bitcoin ETF’lerinden abhsetmemesi de dikkat çekmişti. Uzmanlar 2021 sonu ya da 2022 yılı başına kadar ABD’de hernagi bir ETF kabulü beklemiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap