ABD’li vekil, stabil coin yasa tasarısı taslağını yayımladı

ABD’li vekil, stabil coin yasa tasarısı taslağını yayımladı

Paylaş
Uzman Coin: ABD’li vekil, stabil coin yasa tasarısı taslağını yayımladı

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Josh Gottheimer, belirli stabil coin’ler için yeni bir düzenleyici yapı oluşturacak bir yasa tasarısının taslak metnini yayımladı.

“Stabil Coin İnovasyon ve Koruma Yasası” olarak adlandırılan taslak yasa metni, nitelikli stabil coin’leri tanımlamayı, daha volatil kripto paraları ayırmayı ve tüketiciler ile yatırımcılar için uygun koruma mekanizmaları uygulamaya koymayı amaçlıyor.

‘Nitelikli’ stabil coin tanımı yapılıyor

Hazırlanan tasarı, tüketiciler için bir tür onay mührü yerine geçecek nitelikli stabil coin tanımı oluşturacak. Nitelikli stabil coin’ler, talep durumunda bire bir olarak ABD Doları’na çevrilebilecek. Bunların ayrıca, OCC düzenlemeleri ve zorunlu karşılıklar dahil olmak üzere belirli kuralları karşılayan bankalar veya banka harici kuruluşlar tarafından çıkarılması gerekecek.

Stabil coin çıkaracak kuruluşlara sınırlama da var

Söz konusu tasarının Sistemik risk, dolandırıcılık ya da yasa dışı finansmana karşı korunmaya yardımcı olacağı belirtiliyor. Tasarının yasalaşması durumunda stabil coin çıkarma yetkisi, banka veya banka harici nitelikli stabil coin ihraççısı ile sınırlanmış olacak.

Tasarıyı hazırlayan Gottheimer, konuya ilişkin açıklamasında, “Kripto paraların büyümesi, ekonomimiz için muazzam bir potansiyel değer sunuyor. Kripto paraların yurt dışı yerine Amerika Birleşik Devletleri’nde büyümesi ve gelişmesi, inovasyonu artırmak ve tüketicileri korumaya yardımcı olmak için pazara daha fazla netlik sağlamalıyız. Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto para inovasyonunu teşvik etmek, nitelikli stabil coin’leri tanımlamak ve Amerikalıları kötü aktörlere karşı korumak için Stabil Coin İnovasyon ve Koruma Yasası’nı yayımlıyorum.” dedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap