ABD’li senatörlerin El Salvador önerisine Bukele’den sert tepki

ABD’li senatörlerin El Salvador önerisine Bukele’den sert tepki

Paylaş
BTC Piyasası: ABD’li senatörlerin El Salvador önerisine Bukele’den sert tepki

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nden üç senatör, El Salvador’un Bitcoin‘i yasal para olarak kabul etmesiyle ilgili olarak bir yasa tasarısı sundu. Söz konusu tasarı, kabul edilmesi durumunda, ABD finans sistemine yönelik, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para yapmasından kaynaklanan risklerin azaltılmasına ilişkin bir Dışişleri Bakanlığı raporu oluşturulmasını gerektirecek.

Tasarı, Cumhuriyetçi Senatör Jim Risch, Komite Başkanı Demokrat Senatör Bob Menendez ve Komite Üyesi Cumhuriyetçi Senatör Bill Cassidy tarafından sunuldu.

Risch, “El Salvador’un Bitcoin’i yasal para olarak kabul etmesi, Orta Amerika’daki kırılgan bir ABD ticaret ortağının ekonomik istikrarı ve finansal bütünlüğü hakkında önemli endişeler yaratıyor. Bu yeni politika, Çin ve organize suç örgütleri gibi kötü niyetli aktörleri güçlendirerek ABD’nin yaptırım politikasını zayıflatabilir. İki partili mevzuatımız, El Salvador’un politikasına daha fazla açıklık kazandırmayı ve yönetimin ABD finans sistemine yönelik potansiyel riski azaltmasını gerektiriyor.” dedi.

Öte yandan Cassidy ise El Salvador’un Bitcoin hamlesiyle kara para aklama kartellerine kapı açtığını, ABD’nin çıkarlarını baltaladığını savundu. Cassidy, “ABD kara para aklamayla mücadele etmek ve doların rezerv para statüsünü korumak istiyorsa bu konuyu doğrudan ele almalıyız.” şeklinde konuştu.

Senatörler, aşağıdaki konulara ilişkin rapor talep ediyor:

El Salvador’un Bitcoin’i yasal para olarak kabulünün ve El Salvador’da siber güvenlik, ekonomik istikrar ile demokratik yönetişim risklerinin bir analiziABD finans sistemine yönelik olası riskleri azaltma planı

Bukele’den sert tepki: Sömürgeniz değiliz

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin senatörlerin bu adımına tepkisi sert oldu. Bukele, “OK boomers… Egemen ve bağımsız bir ulus üzerinde yetkiniz sıfır. Biz sizin sömürgeniz, arka veya ön bahçeniz değiliz. İç işlerimizden uzak durun. Kontrol edemeyeceğiniz bir şeyi kontrol etmeye çalışmayın.” yanıtını verdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap