ABD’li senatörden Hazine Bakanı Yellen’a kripto para mektubu

ABD’li senatörden Hazine Bakanı Yellen’a kripto para mektubu

Paylaş
Uzman Coin: ABD’li senatörden Hazine Bakanı Yellen’a kripto para mektubu

Bir önceki ABD başkanı Donald Trump döneminde Hazine Bakanı olan Steven Mnuchin’in görev süresi bitmeden hemen önce çıkarmak istediği ancak Biden’ın başa geçmesiyle zamanın yeterli olmadığı kripto para kanununa Cumhuriyetçi senatör Pat Toomey de karşı çıktı.

Senato’nun Bankacılık Komitesi’nde dün bir konuşma yapan Toomey, kanunun tasarısının işe yaramayacağını belirtti ve konuyla alakalı şu anki Hazine Bakanı Janet Yellen’a da bir mektup gönderdiğini açıkladı.

Toomey mektubunda önerilen Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) kanununun, hem kripto para borsalarına fazladan bir yük getireceğini hem de yasa dışı faaliyetlerle mücadelede yetersiz kalma ihtimali olduğunu söyledi.

Mnuchin döneminde çıkmadı, hala beklemede…

Bir önceki Hazine Bakanı Mnuchin’in getirmek istediği bu kanunda, kripto para borsaları ve finansal hizmet sağlayıcılarına, 3 bin doların üzerinde işlem yapan kullanıcıların isim ve adres bilgilerinin alınması şartı koşuluyordu. Ayrıca 10 bin doların üzerindeki işlemlerin de vergi kurumlarına bildirilmesi zorunlu kılınıyordu. Ancak kanun, Biden’ın göreve gelmesiyle kanunlaşmamıştı ve şu anda hala bekelemde…

Toomey’den Yellen’a kripto para sözleri

Senatör Toomey, Yellen’a yazdığı mektupta kripto paraların iyi yönlerinden bahsetti ve şu ifadeleri kullandı:

“Kripto paralar önemli ölçüde kullanıcıların mahremiyetini artırmasının yanında onların finansal hizmetlere daha rahat ulaşmasını ve kendileri için çok daha rahat kararlar almasını sağlamaktadır. Birçok kişi kripto paraların internet gibi bir devrim olduğu yönünde aynı fikirdedir. ”

“Yasa dışı aktivitelerle mücadelede işe yaramayabilir”

Toomey, Yellen’a yazdığı mektubunda bu yasa tasarılarının kanunlaşmasının birçok zarar getireceğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“FinCEN ve FATF’in tekliflerinin kripto paraların yanlış şekilde kullanılmasını engellemek üzerine oluşturulduğunu bilsem de, bu satarılar yasallaşırsa, finansal teknoloji sektörü, ABD vatandaşlarının gizlilik hakları ve yasadışı aktiviletlerle mücadele üzerinde zararlı etkileri olacaktır. Bu mücadele işe yaramayabilir çünkü kötü niyetli olan aktörler, regüle edilmemiş yerlerde daha rahat hareket etmeye devam edeceklerdir”

“ABD dolarında olmayan kurallar, DeFi’da uygulanmaya çalışılırsa…”

Senatör Toomey ayrıca, FATF’in (Finansal Görev Gücü) merkeziyetsiz finans sektörü üzerindeki adres ve isim raporlama teklifinin de endüstriye zarar vereceğini söyledi ve “ABD dolarında olmayan kurallar, DeFi’da uygulanmaya çalışılırsa sektör zarar görür” dedi.

Bir FinCEN sözcüsü ise yaptığı açıklamada, kurumun bu tür kanun maddeleri hakkında yorum yapmadığını ancak senatör Toomey’nin önerilerini ve kendilerini takip etmesini takdirle karşıladıklarını belirtti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap