ABD’li istihbarat örgütleri: Dolar ve euro, Bitcoin’in tehdidi altında

ABD’li istihbarat örgütleri: Dolar ve euro, Bitcoin’in tehdidi altında

Paylaş
Uzman Coin: ABD’li istihbarat örgütleri: Dolar ve euro, Bitcoin’in tehdidi altında

ABD’nin birçok istihbarat kurumunun oluşturduğu bir topluluk olan ABD İstihbarat Topluluğu (IC) önümüzdeki dönemde dünyada dijital paralar ve yapay zeka gibi yeni dünya teknolojilerinin ön plana çıkmasını öngördüğünü açıkladı. Raporda, dolar ve euronun Bitcoin başta olmak üzere dijital paraların tehdidi altında olduğu yazıldı.

Her 4 yılda bir yayınlanan raporun bu dönemki adı “Küresel Trend’ler 2040: Daha Çok Çekişmenin Olduğu Bir Dünya” oldu. Rapora göre özellikle Çin ve ABD arasında her seviyede çok büyük bir çekişme beklenirken dünyanın “lidersiz” bir şekilde yoluna devam edeceği belirtildi.

İşte rapordan önemli satır başları:

Borç baskısı

Hükumetler ve devletler gittikçe artan borç yükü ve değişen ticaret kurallarıyla mücadele etmekte zorlanacaklar.

Dijital paralar

Dolar ve euro, başta Bitcoin olmak üzere dijital paraların tehdidi altında. Kişisel olarak kullanılan ve çıkarılabilen paralar, ülkelerin kur oranları ve para arzındaki kontrolünü azaltacak. Para politikalarını uygulamak karmaşık hale gelecek.

İklim değişikliği

İklim değişikliği sosyal bölünmeyi artıracak. Su konusu, güvenlik problemi haline gelecek. Göçler artacak ve uluslararası gerilim artacak.

Çin’in iddialı konumu

Dünyada her tarafa hakim tek bir güç olmayacak. Çin ise Asya’nın süper gücü olmak istiyor. Bir süre sonra, ABD’nin müttefiklerine onunla ilişkisini, bağlantılarını kısıtlamasını söylemeye başlayacak.

Yeni savaş teknikleri

Devletler arasındaki gerilimin artması, nükleer silahların artmasına sebep olacak. Yapay zeka teknolojisi kullanılan silahların performansını artıracak.

Uzay yarışı

2040 itibariyle Çin, ABD’nin uzay konusundaki en büyük rakibi olacak. Bu zamana kadar muhtemelen uzay çalışmaları yaptığı birçok yabancı ülke ortağı olacak.

Sürekli popülizm

Etnik, dini ve ideolojik gerilimler ve ayrışmalar güçlü kalacak ve siyasi istikrarsızlığın artma riski olacak.

Yapay zeka ile propaganda

Yapay zeka teknolojisinin ilerlemesiyle hem devletler hem de devletle bağı olmayan kurumlar bilgi manipülasyonu yapmaya çalışacaklar. Bu durum sosyal kutuplaşmayı artıracak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap