ABD'li akademisyenler: Bitcoin manipülasyonunun ardında tek bir balina var

ABD'li akademisyenler: Bitcoin manipülasyonunun ardında tek bir balina var

Paylaş
ABD'li akademisyenler: Bitcoin manipülasyonunun ardında tek bir balina var

ABD’li iki akademisyen geçen sene Bitcoin‘in 2017’deki astronomik yükselişinin manipülasyonla tetiklendiğini iddia etmişti. Bloomberg’de yer alan habere göre, aynı akademisyenler şimdi bu iddiasını bir adım ileri taşıyarak şöyle diyor: yükselişin ardında muhtemelen tek bir piyasa balinası vardı.

Teksas Üniversitesi Profesörü John Griffin ve Ohio State Üniversitesi’nden Amin Shams’a göre kripto para borsası Bitfinex’teki biri, belirli eşiklerin altına düştüğünde Bitcoin fiyatını daha yüksek seviyelere gönderme kabiliyetine sahip.

İlk kez 2018 yılında yayınlanan bir makaleyi güncelleyen Griffin ile Shams, işlemlerin değeri 1 dolar olan ABD Doları’na endeksli sabit fiyatlı kripto para Tether’a dayandığını söylüyor.

Griffin, “Ulaştığımız sonuçlar, Bitcoin’in fiyatını hareket ettiren binlerce yatırımcının aksine sadece bir büyük balina olduğunu gösteriyor.” diyor.

Öte yandan Tether, makalenin temelden kusurlu olduğunu ve yetersiz bir veri kümesine dayandığını öne sürerek iddiaları reddetti. Tether’ın baş hukuk müşaviri Stuart Hoegner, makalenin parazit bir davayı desteklemek için yayınlandığını savundu.

Griffin ile Shams’ın Bitcoin’in fiyatının manipüle edildiği tezi, kısmen Tether’lerin dolarla desteklenmeksizin yaratılarak Bitcoin satın almak için kullanıldığı ve bunun fiyatları yükselttiği teorisine dayanıyor. Araştırmacılar, fiyat manipülasyonundan sorumlu tuttukları Bitfinex’teki varlığa dair herhangi bir isim vermedi.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap