AB’den Kripto Para Hakkında Kapsamlı Rapor: İşte İçeriği!

AB’den Kripto Para Hakkında Kapsamlı Rapor: İşte İçeriği!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: AB’den Kripto Para Hakkında Kapsamlı Rapor: İşte İçeriği!

Kripto para piyasası, Rusya-Ukrayna çatışmasının ortasında ülkelere yaptırımlardan kaçınmalarına yardımcı olma eğilimleri nedeniyle son zamanlarda çok dikkat çekti. İstilaya tepki olarak AB, ABD ve İngiltere tarafından önerilenler tarafından desteklenen sert cezalar verdi. Öte yandan Rusya’nın kripto paraları kullanacağına dair söylentiler batı ülkelerinde kabusa neden oluyor. AB kurumları tarafından hazırlanan yakın tarihli bir makale, bloktaki kripto paraların kullanımını araştırıyor. Kriptokoin.com olarak raporun öne çıkan başlıklarını aktarıyoruz…

Avrupa Birliği’nden kripto para birimleri hakkında düzenleyici rapor

Altmış sayfan oluşan raporda üye ülkeler için 80’e kadar ayarlama önerilmiştir. AB’nin kripto yanlısı varlıklar olduğunu ve açık defter (ledger) teknolojisindeki gelişmelere açık olduğunu belirtmekte fayda var. Araştırmaya göre:

Eş-raportörler, güvenli, yasal ve Birlik genelinde kripto para kullanıcıları ve kripto servis sağlayıcıları için iyi işleyen bir alan. Eş-raportörler, Üye Devletlere ve AB yetkili makamlarına, AB üyesi olmayan oyuncular da dahil olmak üzere, haksız ve düzenlenmemiş rekabeti önlemek amacıyla da uygun uygulama ve yaptırımı sağlamaya çağırıyorlar.

Ulaş Utku Bozdoğan: AB’den Kripto Para Hakkında Kapsamlı Rapor: İşte İçeriği! 1

Makaleye göre, kolluk kuvvetleri ve düzenleyiciler, bölgede kripto para biriminin doğru kullanımını garanti etmek için işbirliği yapmalı. AB, kripto düzenleyici düşüncesini önemli bir küresel ekonomik blok olarak dünya çapındaki topluluğa yaymayı hedefliyor. Önemli notlar arasında, kripto transferini açıklayan değişiklik 30 yer alıyor. Aşağıdakiler rapordan alınmıştır:

Kripto paraların transferi, kripto paraların bir cüzdan adresinden veya kripto hesabından başka bir cüzdan adresine veya hesaba, en az bir kripto hizmet sağlayıcısı veya her iki taraf adına hareket eden başka bir yükümlü kuruluş aracılığıyla gerçekleştirilen herhangi bir transferi anlamına gelir. Oluşturan ve yararlanıcının aynı kişi olup olmadığına ve yaratıcının kripto varlık hizmet sağlayıcısı ile yararlanıcının aynı kişi olup olmadığına bakılmaksızın, yaratıcı veya yararlanıcı.

Ulaş Utku Bozdoğan: AB’den Kripto Para Hakkında Kapsamlı Rapor: İşte İçeriği! 2

Kara para aklama

Kayda değer bir nokta, ekonomik blok, bölgede terörle ilgili faaliyetleri mümkün kılmak için kara para aklama ve kripto kullanımına meraklı. Bu konuda raporda yer alan metin şunları içeriyor:

Tam anonimlik tabanlı hizmetler sunan ve herhangi bir yargı yetkisi tarafından tanınmayan veya AML/CFT amaçları için yüksek riskli üçüncü ülkelerde bulunan uyumlu olmayan kripto para hizmet sağlayıcılarının oluşturduğu yüksek kara para aklama ve terör finansmanı riski göz önüne alındığında, kripto hizmet sağlayıcıları ve diğer yükümlü kuruluşlar, uyumlu olmayan kripto hizmet sağlayıcıları ile etkileşimde bulunmaktan kaçınmalıdır.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap