AB’den AI için Telif Hakkı Önerisi

AB’den AI için Telif Hakkı Önerisi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: AB’den AI için Telif Hakkı Önerisi

Gün geçtikçe yaygınlaşan yapay zeka (AI) teknolojisi için Avrupa Birliği’nden (AB) telif hakkı önerisi geldi.

Yapay zeka teknolojisi her geçen gün daha da yaygınlaşmaya devam ediyor. Halihazırda Avrupa Birliği, iki yıl evvelden yapay zeka ile ilgili maddeyi hazırlamaya başlamıştı.

AB’den Yapay Zeka için Yeni Öneri

Yapay zeka teknolojilerinin kullanımı giderek artarken, Avrupa Kurulu yaklaşık iki yıl evvel Yapay Zeka Yasası’nı hazırlamaya başlamıştı. Bu yasa kapsamında, ChatGPT üzere üretici yapay zeka araçlarını kullanan şirketler, dünyanın birinci kapsamlı maddelerinin önünü açabilecek erken bir AB muahedesine nazaran, sistemlerini geliştirmek için kullanılan telif hakkıyla korunan gereçleri paylaşmak zorunda kalacak.

Ulaş Utku Bozdoğan: AB’den AI için Telif Hakkı Önerisi 1

Avrupa Parlamentosu üyeleri, taslağı bir sonraki basamağa, AB milletvekillerinin ve üye devletlerin tasarının sonuncu detaylarını tartışacağı üçleme kademesine geçirme konusunda anlaştılar. Taslak kapsamında, yapay zeka araçları algılanan risk düzeylerine nazaran sınıflandırılacak ve tasa alanları ortasında biyometrik nezaret, yanlış bilgi yayma yahut ayrımcı lisan yer alabilecek. Yüksek riskli araçlar yasaklanmayacak olsa da, şeffaflık kaidesi lehine kullanıcılarının operasyonlarında son derece şeffaf olmaları gerekecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap