AB’de “Bitcoin’i kısıtlayalım” tartışması başlıyor

AB’de “Bitcoin’i kısıtlayalım” tartışması başlıyor

Paylaş
BTC Piyasası: AB’de “Bitcoin’i kısıtlayalım” tartışması başlıyor

İçerik

Avrupa Birliği’nde uzun süredir tartışılan kripto para cüzdanları, CBDC’ler ve enerji harcanması konusunda bazı parlamenterlerden yeni bir teklif ortaya atıldı. Özellikle Kasım ayından bu yana tartışılan kripto para madenciliği konusuna hassas olan bu parlamenterlerin, Bitcoin gibi üretiminde enerji harcanan kripto paraların yasaklanmasının tartışmaya açılmasını istedikleri belirtildi.

2025’te yasaklanma plânı

CoinDesk’te yer alan habere göre; Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) adlı düzenleyici pakette, iş kanıtı (PoW) olarak bilinen konsensüs mekanizmasının kullanımını sınırlayabilecek bir hüküm de var. Hüküm, özellikle Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto paraları üretmek için kullanılan iş kanıtı sistemine atıfta bulunurken, 2025 yılı başından itibaren bu kripto paraların kullanımını yasaklamayı tartışmaya açıyor ve sistemin sürdürülemez olduğu yorumunu yapıyor.

Çin yasaklarıyla başladı, İsveç ile devam etti

AB parlamenterleri Mayıs ayında Çin’in madenciliği yasaklaması ve ardından Kasım ayında İsveçli regülatörlerden gelen ve kripto para madenciliğine büyük çapta bir yasak gelmesi çağrısının ardından ardından enerji konusuna daha yakından odaklanmaya başladılar.

MICA sorumlusu “Enerji bizim konumuz değil” demişti

MiCA yasaları paketinin içeriğinden sorumlu olan AB parlamenteri Stefan Berger, geçen hafta verdiği bir röportajda enerji sorunuyla ilgili tartışmaların her geçen gün daha da tırmandığını söylemişti. Berger, “Bitcoin’in Hollanda’nın harcadığından daha fazla enerjiye ihtiyacı olduğu sürekli tartışma konusu oluyor. Ancak ben MICA’nın bunun tartışılacağı yer olduğunu düşünmüyorum. Enerji konusunu değil, kripto paraların bir varlık olarak düzenlenmesini konuşmalıyız. Enerji bizim konumuz değil” demişti.

AB’nin yenilenebilir enerji sınırını aşmazsa…

CoinDesk’in haberinde ayrıca, teklif edilen kuralın bir istisnası olduğu ve bu tarz kripto paraların çok fazla enerji harcayacak ölçekte kullanılmaması ve AB’nin hedeflerini aşmaması durumunda yasak gelmeyebileceği belirtildi.

Hatırlanacağı üzere kripto para regülasyonu ilk olarak 2020 yılında AB’nin yönetim kolu olan AB Komisyonu tarafından sunulmuştu. Öneri ilk başta, kripto para firmalarının AB şartlarına uyacak şekilde lisans almasıyla sınırlıydı ancak sektörün gelişmesiyle beraber kripto para ihraççıları, cüzdan hizmeti sağlayıcıları, sabit coin ihraççıları ve diğer unsurlar da regülasyon paketine dahil değildi.

Öte yandan Berger tarafından desteklenen başka bir hükümde ise, iş kanıtı ile üretilen kripto parların white paper’larının incelenerek ağın potansiyel enerji kullanımının bağımsız bir değerlendirmesinin yapılması gerektiği belirtiliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap