ABD’deki Yeni Bankacılık Krizi Bitcoin’e Yaradı

ABD’deki Yeni Bankacılık Krizi Bitcoin’e Yaradı

Paylaş
BTC Piyasası: ABD’deki Yeni Bankacılık Krizi Bitcoin’e Yaradı

Kısa bir mühlet evvel dünyanın bir numaralı gündemi, ABD merkezli bankaların iflasa sürüklenmesiydi. O denli ki evvel Silicon Valley Bank, akabinde da Signature Bank iflas etmişti. Kimi bankalar ise o devirlerde likidite krizi yaşamaya başlamışlardı. Onlardan bir tanesi de First Republic Bank olmuştu. Hatta aralarında JPMorgan ve Bank of America üzere birkaç dev banka, First Republic Bank’a 30 milyar dolar likidite sağlayarak iflastan kurtarmıştı. 

Ancak tüm bunlar yetersiz kalmış üzere görünüyor. Zira First Republic Bank, geçtiğimiz günlerde piyasalar kapandıktan sonra bilanço açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, banka mevduatlarının yıllık bazda yüzde 35,5 düştüğü ve 104.5 milyar dolar düzeyine gerilediği söz edildi. Bilanço haberinin servis edilmesiyle piyasalar yeniden oynaklaşmaya başladı.

First Republic Bank payları yüzde 50 paha kaybı yaşadı!

BTC Piyasası: ABD'deki Yeni Bankacılık Krizi Bitcoin'e Yaradı 1

First Republic Bank’a ilişkin 1 aylık pay senedi grafiği. Kaynak: TradingView

Güven ortamının sarsılması, en çok da First Republic Bank yatırımcılarını etkiledi. Daha birkaç gün evvel 16 dolar seviyelerinde süreç gören paylar, birdenbire yüzde 50 civarı kıymet kaybetti ve 8 dolar düzeylerine kadar geriledi. Hatta New York Menkul Değerler Borsası (NYSE), düşüşün daha da derinleşmemesi için alım-satım süreçlerini durdurmak zorunda kaldı. Hal bu türlü olunca neredeyse bir ay evvel gündemimizde yer bulan bankacılık krizi tezleri yine gündeme geldi. 

First Republic Bank, şu an için rastgele bir iflas açıklamasında bulunmadı. Fakat yaşanan maddi problemlerden kurtulmak için birtakım teşebbüslerde de bulunuldu. Hususa aşina kaynaklar, bankaya ilişkin varlıkların satılabileceği açıklamasını yaptılar. Elbette tüm bunlar yaşanırken dolarda da değer kaybı yaşandı. Dolardan uzaklaşan insanların nereye gittiklerini varsayım etmek ise hiç de sıkıntı değildi.

Bitcoin (BTC), tekrar 30 bin doların üzerine çıktı!

BTC Piyasası: ABD'deki Yeni Bankacılık Krizi Bitcoin'e Yaradı 2

ABD’deki bankacılık krizi tasaları, kripto para piyasasının hükümdarı olan Bitcoin’e (BTC) yaradı. Esasen bir müddettir yükseliş trendinde olan BTC, son gelişmelerle yükseliş için aradığı bahaneyi buldu. Son 24 saati 27 bin doların biraz üzerinde geçiren BTC, sert bir yükseliş ivmesiyle 30 bin dolar düzeyine iğne attı. Bu makalenin yazıldığı an prestijiyle yüzde 8,8 civarında değerlenen BTC, 29 bin 800 dolar düzeylerinde süreç görüyor.

Sadece Bitcoin değil, altcoinlerde de hareketlenme var

BTC Piyasası: ABD'deki Yeni Bankacılık Krizi Bitcoin'e Yaradı 3

Bitcoin’deki yükseliş, başta Ethereum (ETH) olmak üzere tüm altcoinlerde tesir gösterdi. Hacimsel bazda birinci 10 sırada yer alan altcoinlerin tamamı (stabil coinler hariç), yükseliş trendine girdiler. Bitcoin’deki yükseliş trendinin devam etmesi, altcoinlerdeki hareketi de sürdürebilir.

Peki nasıl oluyor da ABD üzere bir ülkede yaşanan bankacılık krizi, Bitcoin’e olumlu yansıyor?

Dolar bedel kaybı yaşarken Bitcoin ve altcoinlerde yükseliş trendinin yaşanmasının temel nedeni, kripto varlıkların bu para ünitelerinden hiçbirine bağlı olmaması. Bitcoin, klasik para ünitelerinin hiçbirine bağlı yahut odaklı değildir. Beşerler, tam da bu yüzden kriz vakitlerinde kripto para ünitelerine yöneliyorlar. Para girişinin olmasıyla sağlanan talep artışı, Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para ünitelerinin pahalanmasına neden oluyor.

Not: Bu içerik yatırım tavsiyesi kapsamında bedellendirilemez.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap