ABD’deki Başkanlık Seçimleri Bitcoin’i Etkiliyor mu?

ABD’deki Başkanlık Seçimleri Bitcoin’i Etkiliyor mu?

Paylaş
ABD’deki Başkanlık Seçimleri Bitcoin’i Etkiliyor mu?

Sosyal medyada Bitcoin fiyatıyla ilgili yeni bir grafik dolanmaya başladı. Bu grafiğe göre Bitcoin fiyatı ile ABD’deki başkanlık seçimleri arasında bariz bir korelasyon var.

Günümüzde Bitcoin fiyatının yükselmesine veya düşmesine yol açabilecek yüzlerce, binlerce farklı etmen var. Dünyada yaşanan veya yaşanması beklenen önemli bir gelişme, yatırımcılar arasındaki panik duygusu, ekonomik gidişat… Tüm bunlar Bitcoin’i etkileyen şeyler.

Sosyal medyadaki kripto para takipçileri şimdi ortaya yeni bir fikir attılar: ABD’deki başkanlık seçimleri de Bitcoin’i etkiliyor. Hem de olumlu yönde.

Bitcoin fiyatı ve başkanlık seçimleri

Bu iddiaya göre Bitcoin fiyatı ABD’deki başkanlık seçimlerinden sonra yükselmeye başlıyor. Barack Obama 2008 yılında başkan seçildikten iki ay sonra geliştirilen Bitcoin, o zamandan beri ABD’de ne zaman başkanlık seçimi olsa değer kazanmaya başlıyor.

Bitcoin’in 1 Kasım 2016-1 Ocak 2017 tarihlerindeki grafiği

Mesela yukarıdaki grafikte Bitcoin’in 2016’daki başkanlık seçimi sonrasında ne gibi bir performans sergilediğini görebilirsiniz. Donald Trump başkan seçildikten sonra Bitcoin fiyatı gözden kaçmayacak miktarda değer kazandı.

Bu iddiayı öne süren kişi bu durumu şöyle açıklıyor: Yatırımcılar ABD’deki başkanlık seçimlerinden önce kimin kazanacağını bilmedikleri için piyasalara belirsizlik hakim oluyor. Seçimler bittikten sonra ise belirsizlik de ortadan kalktığı için piyasalar yeniden harekete geçiyor.

İçimiz Dışımız Korelasyon

Yukarıdaki tabloya bakıp konuşacak olursak Bitcoin fiyatı ile ABD’deki başkanlık seçimleri arasında gerçekten bir korelasyon varmış gibi görünüyor. Fakat bu pek de önemli olmayabilir. Çünkü şu anda saçmasapan bir şeyin verilerini derleyip onun Bitcoin fiyatını etkilediğini, o şey ile Bitcoin fiyatı arasında bir korelasyon olduğunu iddia edebilirsiniz.

Sosyal medyadaki bir kullanıcı geçtiğimiz aylarda tam olarak bu durumu gözler önüne sermek için ilginç bir çalışma yaptı. Bitcoin’in grafiğini alan bu kullanıcı, Kanye West ne zaman albüm yayınlasa Bitcoin fiyatının yükseldiğini söyleyip bu iki şey arasında bir korelasyon olduğunu iddia etti.

“Bitcoin de Kanye hayranı çıktı”, Twitter

Dolayısıyla başkanlık seçimleri ile Bitcoin fiyatı arasında bir korelasyon ‘varmış gibi’ görünüyor olması bu ikisi arasında illa ki çok güçlü bir ilişki olduğu anlamına gelmiyor.

Bu noktada eldeki veri kıtlığına da değinmek lazım. Bitcoin ortaya çıkalı daha 11 yıl oldu ve ABD’de bu süreç içerisinde sadece iki başkanlık seçimi yapıldı. Başkanlık seçimleri ile Bitcoin fiyatı arasında tam olarak ne gibi bir ilişki olduğu sorusuna iki veriyle yanıt vermek biraz güç.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap