ABD’de sabit kripto para mevzuatı tekrar gündemde

ABD’de sabit kripto para mevzuatı tekrar gündemde

Paylaş
BTC Piyasası: ABD’de sabit kripto para mevzuatı tekrar gündemde

Investing.com – ABD’de önümüzdeki günlerde sabit kripto varlıklar başta olmak üzere kripto kesiminin düzenlenmesi için değerli adımlar atılabilir. 

ABD Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçiler, sabit kripto para mevzuatı için yeni bir taslak metin yayımlayarak kripto dalı için son derece kıymetli olan bu mevzuyu yine gündeme getirdi. 

Güncellenen taslak ile rezerv ihtiyacı, menkul değer sınıflandırması ve hesap verilebilirlik üzere kriterler de mevzuat konusu olarak ele alındı. Yapılan açıklamada sabit kripto tasarısının ödeme aracı olarak kullanılan varlıklar için net bir tarif getirmesi ve maddelere tabi olmasını sağlamak üzere değerli bir gayesi olduğundan bahsedildi. 

Tasarının yasalaşması durumunda sabit kripto para ihraççı şirketleri ABD Federal Sigorta Mevduat Kurumuna tabi olabileceği üzere bulundukları eyaletlerde banka dışı şirketler olarak düzenlenmiş kuruluşlar üzere hareket edebilecek. Bu da sabit kripto varlıklara olan inancı artıracağından bölüm için son derece olumlu bir gelişme olarak yorumlanıyor. 

Ayrıca tasarıya nazaran sabit varlık rezervlerinin aylık olarak denetlenmesi problemli hale geleceğinden daha inançlı rezerv sistemine ulaşılmasıyla bu varlıklar daha istikrarlı ve şeffaf olarak yatırımcılar için çok daha inançlı hale gelecek. 

Sabit kripto para yasasının onaylanması durumunda bu varlıklara net bir tarif getirilecek olup böylelikle ABD’de nezaretinde SEC mi yoksa CFTC’nin mi yetkili olacağı konusunda da netlik sağlanmış olunacak. 

Güncellenen sabit kripto para taslağının yeni versiyonunda dikkat çeken bir unsur ise varlık ihracı yöneticilerine faaliyetlerde ferdî sorumluluk yüklenmesi. Buna nazaran mümkün bir yanlış raporlama ya da mevzuatın dışında bir aksiyonda bulunulması durumda şirketin başındaki yöneticinin cezai sorumluluğu olması talep ediliyor.

Sabit kripto varlık taslağıyla ilgili birinci oturumun bir alt komitede 27 Nisan günü gerçekleşmesi planlandı.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap