ABD’de enflasyon rekor kırdı, Bitcoin yükseldi

ABD’de enflasyon rekor kırdı, Bitcoin yükseldi

Paylaş
Uzman Coin: ABD’de enflasyon rekor kırdı, Bitcoin yükseldi

Dünya finans piyasalarının merakla beklediği rakamlar açıklandı ve Fed, ABD’de yıllık enflasyonun Aralık ayında yüzde 7 olduğunu resmen duyurdu. Aylık enflasyon da yüzde 0.6 olarak belirtildi. Açıklama Bitcoin ve kripto para fiyatlarında olumlu etki yarattı ve en büyük kripto para 44 bin doların da üzerine çıkmayı başardı.

41 yılın en yükseği…

Hatırlanacağı üzere Aralık ayı enflasyonu da %6.8 olarak açıklanmış ve bu rakam da son 39 yılın en yüksek seviyesi olmuştu. Şimdiki %7’lik oran da son 41 yılın rekoru oldu ve bir önceki ayın seviyesini tarihe gömdü. Rakamların açıklanmasından önce uzmanların beklediği oran da yine de %’ydi.

Fed başkanı Jerome Powell da dün yaptığı açıklamada enflasyonu yenme konusunda kararlı olduklarını ve seviyeyi düşürmek için her şeyi yapacaklarını, Mart ayında da varlık alımlarını sonlandıracaklarını açıklamıştı.

Mart ayında faiz artışı bekleniyor

Powell’ın Mart ayında varlık alımını durduracaklarını açıklaması, faiz artırımı konusunu da yeniden tartışmaya açtı. Fed’in Aralık ayı toplantısının tutanaklarında Mart ayında faiz artırımına ilişkin değerlendirmelerin olması da dikkat çekmişti. Bu tutanakların resmen yayımlanmasından sonra da Bitcoin’de sert bir düşüş hareketi meydana gelmişti.

Açıklamanın ardından 44 bin dolara yükselen Bitcoin, haberin yazıldığı dakikalarda ise 43 bin 750 dolardan işlem görüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap