ABD Vergi Dairesi’nden Yatırımcılara İlginç Bitcoin Sorusu

ABD Vergi Dairesi’nden Yatırımcılara İlginç Bitcoin Sorusu

Paylaş
ABD Vergi Dairesi’nden Yatırımcılara İlginç Bitcoin Sorusu

ABD Vergi Dairesi (IRS) ülkedeki kripto para yatırımcılarını doğrudan ilgilendiren yeni bir taslak hazırladı.

IRS tarafından hazırlanan bu taslakta geçmiş yıllara dönük bir soru bulunuyor. Bazı kripto para takipçilerine göre bu sorunun sorulmasının nedeni, ABD’nin ülkedeki kripto para kullanımıyla ilgili daha fazla bilgi almak istiyor olması.

Soru Dikkat Çekti

ABD’deki Bitcoin yatırımcılarının günümüzde yaptıkları yatırımlarla ilgili IRS’e bilgi vermeleri gerekiyor.

Eğer ABD’deki bir yatırımcı, BTC’ye yatırım yapıpı bundan para kazanırsa gelir artışı yaşamış sayılıyor. Bu yatırımcının bu artışı IRS’e bildirmesi ve zamanı geldiğinde vergisini ödemesi gerekiyor. Eğer tam tersi olur ve bir yatırımcı BTC’den zarar ederse bu zararın da bildirilmesi gerekiyor. Bu zararı bildiren yatırımcılar vergi dönemi geldiğinde daha az vergi ödüyorlar.

IRS tarafından hazırlanan yeni bir sorunun ise ödenen vergilerle pek bir alakası yok. Bu soru bu yüzden pek çok kişinin dikkatini çekti:

2019’un herhangi bir döneminde herhangi bir şekilde dijital para aldığınız, sattığınız, gönderdiğiniz, alıp-sattığınız veya daha farklı bir şekilde kullandığınız oldu mu?

IRS bu soruyu taslak olarak hazırladığı için henüz yatırımcıların bu soruyu yanıtlamak gibi yasal bir yükümlülükleri bulunmuyor. Ancak CryptoPotato gibi kaynaklara göre böyle bir sorunun hazırlanmış olması, ABD’nin ülkedeki kripto para kullanımını çok daha yakından takip etmek istediğinin bir göstergesi.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap