ABD ve Çin Arasında Yeni Savaşın Adı: Kripto Savaşları

ABD ve Çin Arasında Yeni Savaşın Adı: Kripto Savaşları

Paylaş
ABD ve Çin Arasında Yeni Savaşın Adı: Kripto Savaşları

Kriptooin – 24 Ekim’de, Çin’in Başkanı Xi Jinping, Bitcoin’in 2017 Boğa Piyasası’ndan daha büyük olan ve BTC’de yaklaşık  3000 dolarlık bir harekete dönüşen blockchain açıklamasını yaptı. Başkanın açıklaması, Çin hükümetinin kripto hakkındaki görüşlerini değiştireceği anlamına mı geliyor?

Çin ve Kripto

Gelecekte bir zaman, kripto üzerine bir tarih kitabı yazacak olan kişi muhtemelen kitabının bir bölümünü Çin’in kripto para yasası çıkardığına dair ayrıntılara ayıracak. Burada, size bir bakış açısı sunmak üzere sadece kilit noktalara bir göz atacağız.

2013’ün başlarında olduğu gibi, Çin Halk Bankası (PBOC) tüm işletmelerin Bitcoin’de (BTC) işlem yapmalarını yasakladı. Düzenleyiciler yine de teknolojiye ilgi duymaya başladı ve kendi kripto para birimini başlatma olasılığını araştırmaya odaklandı.

Yine de, 2014 yılında PBOC ticari bankalar oluşturdu ve ödeme şirketlerini Bitcoin alım satım işlemlerini kapattı. 2017 yılında, milletvekilleri, 173 platformun kapalı olduğunu görerek kripto para birimi döviz borsalarını yasakladı. Ve son olarak, hükümet 2018’deki tüm madencilik faaliyetlerini ortadan kaldırmak için çağrıda bulundu.

Durum, ülkenin cumhurbaşkanı “temel teknolojilerin bağımsız yenilikçiliği için önemli bir atılım olarak blockchaini benimsemeleri gerektiğini” söyledikten hemen sonra hafifçe değişti.

Başkanın açıklamasından hemen sonra, 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek olan kriptografiyle ilgili yeni bir yasa kabul edildi.

Devlet medya ajansı Xinhua’ya göre, yasa “kriptografik ticaretin gelişmesini kolaylaştırmak ve siber alan ve bilgi güvenliğinin sağlanmasına” yönelik.

Peki ne oldu? Başkanın blockchain konusundaki açıklaması aynı zamanda Çin’in katı kripto para politikasının değişmesi anlamına mı geliyor?

ABD ve Çin arasındaki kripto savaşı

Hükümetin, kripto hakkındaki görüşlerini yeniden değerlendirmek için bir nedeni var ve Çin ile ABD arasında bir Teknoloji Odaklı Soğuk Savaş yaşanıyor. Xi Jin, yaptığı açıklamada, yapay zeka, Nesnelerin İnterneti ve diğer veri teknolojileri de dahil olmak üzere “blockchain’e” derin entegrasyon istedi. Ayrıca, “diğer büyük ülkeler üzerinde üstünlük sağlamak” için blockchain teknolojisinin daha da geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

İlginç bir şekilde, Çin Halk Bankası, Facebook’un Libra’sının küresel ekonomiyi sarsmaya çalıştığından beri merkezi dijital para birimi (CBDC) üzerinde ilerliyor. Ayrıca, Venüs’ün başlatılmasıyla ilgili Binance’in duyurusuna yanıt olarak, CBDC konusundaki çalışmalarını hızlandırmış durumdalar.

Hiç şüphe yok, güçlü bir küresel stablecoin, dünya ekonomik egemenliğine yönelik olarak savaşan hükümet için hassas bir konu. Kripto borsası Levidge’nin kurucusu ve CEO’su Chris Mack, TradeSanta’ya yaptığı açıklamada “Çinli liderlerin hasta stratejistleri ve Mark Zuckerberg’in uyardığı gibi, rekabet avantajı elde etmek için Blockchain teknolojilerini kullanacaklarını” ifade ediyor.

Çin’in otoritelerinin de kendi korkularıyla mücadele etmeleri mümkün mü? ABD’nin ne kadar yaygın olduğu bilinmekte. Başkan Donald Trump kripto para birimleri hakkında görüş bildirdi. Ayrıca, Zuckerberg’in Libra’sı yaygın incelemelerle ilgilenmeye devam ediyor.

Gerçek her ne ise, Pekin kripto yasağını henüz kontrolünün dışında bırakmadı. Buna ek olarak, ülkede madencilik, kripto ticaretinin yanı sıra hala yasak.

Blockchain kripto para demek değil

TradeSanta’nın pazar analisti ve Athena Enterprise Software CEO’su Joel Kovshoff, “Blockchain teknolojisini destekliyorlar, ancak bu Bitcoin gibi kripto para birimlerini destekledikleri anlamına gelmiyor. Kripto para birimlerini, özellikle Bitcoin’i destekleyeceğiz ve büyük bir pump hareketi gördük. Not etmek istediğim, Çin vatandaşlarının ülkedeki Bitcoin gibi kripto para birimleri satın alma zorluğundan dolayı pazarın patlamasının arkasındaki en önemli güç olmayabilir” ifadelerini kullanıyor.

Nitekim, duyurudan hemen sonra piyasa duyarlılığı da değişti. Cuma gününe kadar Bitcoin fiyatı yüzde 30’dan fazla yükseldi, cumartesi günü 10 bin 332 dolara yükseldi ve bu kazançların çoğunu önümüzdeki hafta boyunca artırdı.

Mack TradeSanta’ya yaptığı açıklamada “Xi duyurusu piyasada bir boğa eğilimi yaratmış olabilir, ancak bence yapısal olarak keskin bir ralli için hazırlandığını düşünüyorum. Bitcoin, 23 Ekim’de ağır bir şekilde hareket ettikten sonra yaklaşık 7 bin 200 dolara düşmüştü. Bu seviye satıcıların tükendiği seviyeydi” yorumunu yapıyor.

Uzman ayrıca, borsalardan fiziksel Bitcoin çıkışlarının, muhtemelen soğuk cüzdan kullanan ve bu fiyat seviyelerinde satış yapmak istemeyen yeni uzun vadeli sahipleri olduğunu işaret ediyor.

Başka bir ifadeyle, Çin başkanının açıklanması politikada bir değişiklik değil, uzun vadeli bir eğilimin bir teyidi olduğu görülüyor. Hükümet, kendi kripto para birimini ortaya koymaya odaklandı ve Kovshoff’un da belirttiği üzere, Çin’in Bitcoin’in fiyatındaki bu son hareketin arkasında olduğunu düşünmenin gerçekçi olmadığı görülüyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap