ABD Senatörleri kripto yasa tasarıları için takviye bulamadı

ABD Senatörleri kripto yasa tasarıları için takviye bulamadı

Paylaş
BTC Piyasası: ABD Senatörleri kripto yasa tasarıları için takviye bulamadı

Investing.com – ABD Senatörleri Elizabeth Warren ve Roger Marshall, kâfi dayanağı bulamadıkları için kripto parayla kara para aklamayı tedbire yasa tasarısını erteledi.

Blockworks tarafından servis edilen haberde ertelenen yasa tasarısı, birinci olarak Aralık ayında ABD Senatosuna sunuldu ve ferdi madenciler ve doğrulayıcıları da kapsayacak biçimde kripto sanayisindeki tüm faaliyetler için müşteri tanıma prosedürünün (KYC) uygulanmasını içeriyor. 

Tasarının aktüel halinin bu hafta tekrar sunulması bekleniyordu. Mevzuya aşina iki kaynaktan edinilen bilgiye nazaran senatörler tasarısının onaylanması konusunda daha fazla dayanak bulamadıkları için sunumu erteledi. 

Yasa tasarısının taslağına nazaran KYC’de sorumlu olacak üniteler; üçüncü taraf süreçlerini doğrulayan yahut teminat altına alan gözetimsiz cüzdan sağlayacıları, kripto varlık madencileri ve doğrulayıcıları, ferdî kripto varlık madencileri, ağ protokolleri üzerinde denetime sahip ağ iştirakçileri olarak sıralandı.

Elizabeth Warren, daha evvel yaptığı açıklamada ülke dışı kaynaklı siber akınların artışının tasa verici olduğunu ve yasa tasarının yine gündeme getirileceğini lisana getirmişti.

Warren’ın kripto yasa taslağı neden ilgi görmedi?

Şubat ayında Senatonun Bankacılık komitesi önünde konuşan Elizabeth Warren, kripto para kaynaklı cürümleri azaltmak ve düzenleyicilerin kripto para kullanılarak uyuşturucu kaçakçılığı yapılmasını ve Kuzey Kore üzere denizaşırı bölgelerden gelen siber akınları durdurmak için elini güçlendirecek araçlar sunmak istediklerini söyledi.

Tasarıya karşı çıkanlar ise yürürlüğe alınmak istenen mevzuatın ağır hususlar içerdiğini savundu. Dijital Varlık Ticaret Odası, ilgili tasarıyla ilgili görüşünü iletirken kripto bölümüne yönelik beklentilerin uygulanamaz derece sıkı olduğunu argüman etti. Dijital Varlık Ticaret Odası yetkilileri, tasarının uygulama kabiliyetini son derece düşük görüyor. Kripto savunucuları, ayrıyeten tasarının ahenk şartlarının hayli ağır olduğunu ve piyasada inancı sağlamak kıymetine ABD’de kripto varlık inovasyonunu tehlikeye atacağını düşünüyor.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap