ABD Senatörleri: Bu Bitcoin Platformunu Soruşturun!

ABD Senatörleri: Bu Bitcoin Platformunu Soruşturun!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ABD Senatörleri: Bu Bitcoin Platformunu Soruşturun!

Kripto para dünyası üzerindeki düzenleyici baskı aratarak devam ediyor. Bilhassa de Amerika Birleşik Devletleri’nde dört bir koldan kripto dünyasını denetim altına almaya çalışıyorlar. Artık de ABD Senatörü Tuberville DOJ ve SEC’ten Bitcoin platformu Prometheum’u soruşturmalarını istedi.

Bitcoin platformu Prometheum mercek altında!

Yasa koyucu, şirketin yemin altında Kongre’ye palavra söylemiş yahut menkul değer müracaatlarında yatırımcıları yanlış yönlendirmiş olabileceğini tez ediyor. ABD Senatörü Thomas Tuberville (R-Ala.) Pazartesi günü Başsavcı Merrick Garland ve Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) Lideri Gary Gensler’e açık bir mektup yazarak, yakın vakitte kripto ticareti hizmetleri sunmak için federal müsaadeleri alan özel gayeli bir Bitcoin platformu olan Prometheum’u soruşturmalarını istedi.

Açık mektup Prometheum’un “Muhtmelen Kongre’ye palavra tabir verdi. Yahut ABD menkul değerler maddelerini ihlal etmiş olabilir” biçiminde başlıyor. Kanun koyucu, Prometheum CEO’su Aaron Kaplan’ın Kongre’ye Aralık 2019’dan itibaren kendi Blockchain platformunu bağımsız olarak geliştirdiğini söylediğini belirtti. Bununla birlikte, 2021 yılına kadar yapılan SEC müracaatlarında Prometheum, Tuberville’in Çin Komünist Partisi ile bağları olduğunu sav ettiği Çinli bir firma olan Shanghai Wanxiang Blockchain, Inc. Senatör mektupta, şu konuların altını çiziyor:

Eğer Prometheum, Sayın Kaplan’ın Kongre’deki tabirinde Kongre’yi inandırmaya çalıştığı üzere Aralık 2019’da Çin merkezli, ÇKP’ye bağlı ortaklarından büsbütün bağımsız olarak kendi teknoloji platformunu geliştirmeye başladıysa, bu neden Prometheum’un SEC belgelerinde açıkça belirtilmedi? Prometheum neden SEC evraklarında 2020 ve 2021 boyunca ortakları Wanxiang ve (Wanxiang iştiraki) Hashkey ile geliştirme çalışmalarını sürdürdüğünü tez etmeye devam etti?

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD Senatörleri: Bu Bitcoin Platformunu Soruşturun! 1

Senatör Tuberville, platformun peşini bırakmıyor!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Thomas Tuberville bu argümanları birinci kere lisana getirmiyor. Milletvekili daha evvel Wall Street Journal için bir görüş yazısı kaleme aldı. Bu yazıda, Prometheum’un Wanxiang ile olan bağlarından bahsetti. Bu doğrultuda, borsa onayının “Amerikalı yatırımcıların bilgi güvenliği ve mahremiyetine yönelik tehditler oluşturabileceğini” tez etti.

Aaron Kaplan daha evvel Wanxiang’ın Prometheum’da %20 paya sahip olduğunu belirtti. Lakin, buna karşın firmanın data ve teknolojisine erişimi olmadığını söyledi. Ayrıyeten, SEC’in bu alakayı araştırdığını kaydetti. Şirket ayrıyeten kripto sanayisinden gelen ağır tenkitlerle de karşı karşıya kaldı. İştirakçiler Prometheum’un kripto varlıklarının menkul değer olarak alım satımı için önerdiği modelin işe yaramayacağını söyledi. Kongre üyeleri Blaine Luetkemeyer (R-Mo.), Barry Loudermilk (R-Ga.), Ralph Norman (R-S.C.), Byron Donalds (R-Fla.) ve Mark Alford (R-Mo.) da mektubu imzaladı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap