ABD Mahkemesi Kripto Para Kullanıcılarının Gizlilik Haklarını İhlal Eden IRS Talebini Kabul Etti

ABD Mahkemesi Kripto Para Kullanıcılarının Gizlilik Haklarını İhlal Eden IRS Talebini Kabul Etti

Paylaş
ABD Mahkemesi Kripto Para Kullanıcılarının Gizlilik Haklarını İhlal Eden IRS Talebini Kabul Etti

Kriptokoin – ABD’nin Milli Gelirler İdaresi (IRS)’nin Bitstamp müşteri verilerine yine erişmeye çalışıyor. Coinbase olayında olduğu gibi, bir vergi mükellefi veri paylaşımını durdurmaya çalışıyor; bunun için dava açtı. Ve yine Coinbase olayında olduğu gibi, IRS kısmen kazandı ve kısmen kaybetti.

Bitstamp kendisini “Avrupa merkezli bir kripto para piyasası” olarak tanımlıyor. Lüksemburg merkezli olan Bitstamp, New York yakınlarındaki bir ofisten işletiliyor. Bu borsa, dünyanın her yerinden insanların Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash ve XRP (Ripple) gibi kripto para birimlerini satın almalarını ve satmalarını sağlıyor.

Mahkeme belgelerine göre William Zietzhe, TurboTax kullanarak 2016 yılındaki vergi iadesini hazırlamış. 2016 yılında gerçekleştiğini söylediği Bitcoin işlemlerinin sonucu olarak 104.482 dolarlık uzun vadeli sermaye kazancı elde ettiğini bildirdi. En sonunda mali müşavir tutarak iadelerini düzenlediğini ve uzun vadeli sermaye kazanımlarının 2016 yılında 104.448 dolardan 410 dolara düştüğünü, bunun da 15.475 dolarlık iade alması anlamına geldiğini belirtti.

Zietzke denetimden geçti ve gelir görevlisine, iki ayrı Bitcoin varlık grubu olduğunu söyledi. İlk grup Armory cüzdanında olduğunu, ikinci grubun ise Coinbase ve Purse.io cüzdanlarında olduğunu söyledi ve Bitstamp’ten bahsetmedi. Gelir görevlisi, mükellef kayıtlarını incelerken Bitstamp üzerinden yapılmış bir işlem buldu.

2019 Haziran’da gelir görevlisi üçüncü parti olarak Bitstamp’e mahkeme çağrısı yolladı. Üçüncü parti çağrısı genellikle IRS’nin, bir banka veya işveren gibi başka bir partinin, sakladığı bir bilgi olduğuna inandığında yollanır.

İşler burada karışıyor. Mahkeme çağrısında söz konusu olan vergi yılının 2016 olduğu söyleniyor. Ancak, Bitstamp’ten vergi mükellefiyle ilgili tüm kayıtları isteyen çağrının bu talebi 2016 yılıyla sınırlandırmadığı görülüyor.

Gelir görevlisi ayrıca Zietzke’den Coinbase, Bitstamp, BTC-e ve purse.io cüzdanları da dahil olmak üzere tüm kripto varlıklarıyla ilgili belgeleri teslim etmesini istedi. Ancak Zietzke’den istenilenler 2016 yılıyla sınırlandırıldı.

Zietzke, mahkeme çağrısının aşırıya kaçtığını söyledi. Coinbase davasına güvendiği belli oluyordu. IRS’nin Bitstamp’ten hesap açma ve başvuru kayıtları gibi bilgiler istediğini, bunun Coinbase davasında izin verilen kapsamın ötesine geçtiğine dikkat çekti.

Zietzke, davayı reddetmeyi veya kapsamını sınırlandırmayı denedi.

Mahkeme IRS’den Düzenleme İstedi

ABD Bölge Mahkemesi Hâkimi John C. Coughenour’a dilekçe gönderen Zietzke’nin dilekçesi reddedildi. Ama yine de Hâkim Coughenour, alınan kararları aşırı buldu ve IRS’den mahkeme kararına uygun bir çağrı yapmasını istedi.

Hâkim Coughenour, IRS’nin talep ettiği söz konusu vergi yılında (2016) yapılan Bitcoin alım satımlarıyla ilgili bilgilerin gerekli olduğunu kabul etti. Fakat IRS’nin isteği Bitstamp’in 2016’dan önceki Bitcoin işlemleriyle de ilgili bilgi vermesini gerektiriyor. Bununla birlikte, Zietzke 2016’da Bitcoin satmış olsa da IRS’nin bu bilgileri öğrenmelerinin hiçbir etkisi yok, çünkü kazancını veya zararını etkilemiyor. İşte mahkeme, bu noktayı aşırı buldu.

IRS’den, çağrı talebini yalnızca Zietzke’nin 2016’daki işlemleriyle ilgili olacak şekilde düzenlemesi istendi. Temel konulara yönelen mahkeme, 2016 yılının öncesindeki bilgiler için yapılan taleplerin ancak söz konusu durumu etkileyeceği durumlarda kabul edilebileceğini belirtti.

IRS başka bir mahkeme çağrısı hazırlasa da, dava temyiz edilebilir.

Bitstamp konu hakkında hiçbir açıklama yapmamış gibi görünüyor.

Ancak bunun son olmasını beklemeyin. IRS, bu yılın başlarında, gelirini rapor etmemiş, vergilerini sanal para işlemleriyle ödeyen veya işlemlerini düzgün bir şekilde bildirmemiş olan yaklaşık 10 bin vergi mükellefine mektup gönderdiklerini açıkladı. Sanal para birimi kullanan vergi mükelleflerinin uyum sağlaması, IRS’nin amaçlarından biri. Üstelik bu yıl ilk kez, kripto paralar da dahil olmak üzere, sanal parayla işlem yapan vergi mükellefleri için yeni bir kılavuz yayınladılar. Yani Zietzke davası gibi daha birçok şey olacak gibi görünüyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap