ABD Hazine Bakanlığı’ndan NFT uyarısı

ABD Hazine Bakanlığı’ndan NFT uyarısı

Paylaş
BTC Piyasası: ABD Hazine Bakanlığı’ndan NFT uyarısı

ABD Hazine Bakanlığı, NFT’lerin yüksek değerli sanat piyasasında para aklama aracı olarak kullanılabileceklerine dair uyarıda bulundu.

NFT’lerle ilgili uyarının da yer aldığı ve bakanlık tarafından yayımlanan 40 sayfalık rapor, sanat piyasasında kara para aklama ve terörizmin finansmanına dair risklere odaklanıyor. Çalışmada, sanat piyasasında kara para aklama riskine dair bazı kanıtlara ulaşıldığı, bununla birlikte terörün finansmanında kanıtların sınırlı olduğu kaydedildi.

Raporda, NFT’lerin sanat piyasasındaki yasa dışı işlemleri artırabileceği vurgulandı. Konuya ilişkin olarak “NFT’lerin kullanımında olduğu gibi, gelişmekte olan çevrim içi sanat piyasası, piyasanın bu sektöründeki belirli faaliyetlerin yapısı ve teşviklere bağlı olarak yeni riskler sunabilir.” denildi. Suçluların yasa dışı fonlarla NFT satın alabileceği, blok zincirinde satış kaydı oluşturmak için kendileriyle işlem yapabilecekleri belirtildi. Ayrıca NFT’lerin daha sonra suçluyu temiz fonlarla tazmin edecek, suçla bağlantılı olmayan ve tamamen konudan habersiz bir kişiye satılabileceği ifade edildi.

Dapper Labs, OpenSea ve SuperRare gibi platformlardaki büyümeye dikkat çekilen raporda, bu platformların Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından “sanal varlık hizmet sağlayıcısı” olarak kabul edilebilecekleri, dolayısıyla mevcut müşterini tanı (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) yasalarına tabi olabileceklerinin altı çizildi.

Raporda yer verilen bilgiye göre, ABD makamları, 2021’in ilk üç ayında NFT piyasasında 1.5 milyar dolarlık rekor işlem hacmine ulaşıldığı, önceki çeyreğe göre yüzde 2 bin 627’lik büyüme yaşandığını tespit etti. Öte yandan bu miktarın, 2020’nin tamamı için 20 milyar dolar olan ABD sanat piyasasının küçük bir bölümüne denk geldiği belirtildi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap