ABD enflasyon verileri bekleniyor: Son 40 yılın en hızlı yükselişi

ABD enflasyon verileri bekleniyor: Son 40 yılın en hızlı yükselişi

Paylaş
Uzman Coin: ABD enflasyon verileri bekleniyor: Son 40 yılın en hızlı yükselişi

Son dönemde ABD’de enflasyon rakamlarının üst üste rekorlar kırması ABD Merkez Bankası’nın (Fed) parasal sıkılaşma politikası konusunda daha hızlı davranmasına neden olmuştu. Fed gelen yüksek enflasyon rakamlarının ardından Mart ayında faiz yükseltme politikasına gşdeceğini açıklarken, kararın Aralık ayında duyulmasının ardından kripto para piyasalarında da düşüş meydana gelmişti.

İşte bugün TSİ 16.30’da ABD’de yeni enflasyon verileri açıklanacak. Uzmanlar yıllık bazda %7.3, aylık bazda ise %0.5 artış bekliyorlar. Rakamların bu şekilde gelmesi durumunda, ülkede enflasyon 1982 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış olacak.

Enflasyon rakamları Fed’in faiz artırım oranını da etkileyecek. Kurum faizlerin hangi tempoda artırılacağı konusunda henüz sır vermedi ancak TÜFE rakamları beklentileri aşarsa, Fed daha sert bir sıkılaştırma politikasına gidebilir. Uzmanlar agresif bir faiz artırımında 50 baz puan, daha hafif bir geçiş için ise 25 baz puanlık artış öngörüyorlar.

Bitcoin’i nasıl etkileyecek?

Fed’in birçok açıklamasının Bitcoin üzerinde önemli etkileri de oluyor. Hatırlanacağı üzere Kasım ayında gelen rekor enflasyon rakamlarının ardından Bitcoin 69 bin dolar ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Daha sonra yüzde 50’ye varan bir düşüş gelse de, bu tür açıklama ve verilerin kısa vadede Bitcoin ile kripto para piyasalarındaki etkisi biliniyor.

Haberin yazıldığı dakikalarda son günlerdeki yükselişini devam ettiren Bitcoin, yaklaşık 44 bin 800 dolardan işlem görüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap