ABD Ekonomisinde %34’lük Küçülme Bekleniyor

ABD Ekonomisinde %34’lük Küçülme Bekleniyor

Paylaş
ABD Ekonomisinde %34’lük Küçülme Bekleniyor

Dünyanın en büyük bankalarından Goldman Sachs, ABD ekonomisinin geleceğiyle ilgili yeni tahminlerde bulundu. Goldman Sachs’in yaptığı açıklamalara göre Koronavirüsün ekonomik etkileri beklenenden çok daha büyük olabilir.

Tarihi Düşüş

Goldman Sachs bundan birkaç gün önce Koronavirüs ile ilgili beklentilerini paylaşmış ve ABD ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde %24 oranında küçülebileceğini belirtmişti. Ancak Goldman Sachs yeni bir tahminde bulundu ve çok daha sert bir düşüş görülebileceğini açıkladı.

CNBC’nin haberine göre Goldman Sachs ABD ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde %34 oranında küçüleceğini öngörüyor. Goldman Sachs bu süreç içerisinde ülke genelindeki işsizlik oranının da %15’e kadar çıkabileceği görüşünde.

Buna benzer bir tahmini geçtiğimiz gün St. Louis Fed de yapmış, ABD genelinde çalışan 47 milyon kişinin Koronavirüs yüzünden işsiz kalabileceğini belirtmişti.

ABD ekonomisi 1958’in ilk çeyreğinde %10 oranında küçülmüştü ve bu günümüzde ABD’nin 2.Dünya Savaşı sonrasında geçirdiği en kötü çeyrek olarak kabul ediliyor. Ayrıca ABD ekonomisinin 2008’in dördüncü çeyreğinde bile %8.4 oranında küçüldüğünü söyleyebiliriz. Dolayısıyla Goldman Sachs’in %34’lük küçülme beklentisi doğru çıkarsa ABD ekonomisi çok büyük bir hasar almış olur. Ancak Goldman Sachs, ekonominin ikinci çeyrekten sonra hızla toparlanacağını da öngörüyor.

Üçüncü Çeyrek Tahmini

Goldman Sachs uzmanları ABD ekonomisinin gerek Fed’in izlediği politikalarla gerek Koronavirüsün etkilerinin hafiflemesiyle birlikte rahatlayacağını düşünüyorlar.

Goldman Sachs’in analizlerine göre ekonomi ikinci çeyrekte %34 oranında daraldıktan sonra üçüncü çeyrekte %19’luk bir büyüme gösterebilir. Goldman Sachs üçüncü çeyrekte ekonominin biraz olsun normale dönmesini bekliyor. Ancak üçüncü çeyrekteki bu toparlanmaya rağmen ABD ekonomisinin yıl genelinde %6.4 oranında küçülmesi bekleniyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap