ABD, Çin’in dijital parasına karşı harekete geçti

ABD, Çin’in dijital parasına karşı harekete geçti

Paylaş
Uzman Coin: ABD, Çin’in dijital parasına karşı harekete geçti

Son dönemde dijital para atılımlarıyla ön plana çıkan Çin’in hamleleri ABD tarafından da yakından izleniyor. Biden yönetiminin, uzun vadede ABD dolarının, Çin yuanı karşısında dünyanın rezerv parası konumunu kaybedeceği endişesi içinde olduğu belirtildi.

Bloomberg’in ismini açıklamadığı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre; ABD Hazine Bakanlığı, Pentagon ve Ulusal Güvenlik Konseyi gibi çeşitli devlet kurumlarındaki yetkililerin Çin elektronik para ödeme sistemi konusunda daha fazla çalışma içine girdiği belirtildi.

Kısa vadede endişe yok

Haberde, yetkililerin kısa vade için ise dijital Çin yuanı konusunda bir endişeleri olmadığı yazıldı. Uzun vade konusundaki endişelerin her geçen gün arttığı belirtilirken uzmanların, dijital yuanın nasıl dağıtılacağı ve ticaret yasak ve yaptırımları olduğu bir ortamda çalışıp çalışmadığı konusunda bilgi toplandığı aktarıldı.

Kısaca DCEP olarak da bilinen Çin Dijital Para Elektronik Ödeme Sistemi, 2019’dan itibaren ülkenin en büyük devlet bankalarının katılımıyla geliştirilmeye başlanmıştı.

Çin’in ayrıca 2020 yılından itibaren birçok şehir ve bölgede CBDC denemeleri yaptığı biliniyor. Kurayla belirlenen katılımcıların cüzdanlarına belirli miktarda dijital yuan aktarılıyor ve belli sürede seçilen bazı işletmelerde bu yuan’ların harcanması sağlanıyor.

Tüm bu hamlelerle birlikte Çin Merkez Bankası, dünyada dijital para çıkaran ilk banka olmuştu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap