ABD Borsalarındaki Düşüş Bu Yatırımcılara Yaradı

ABD Borsalarındaki Düşüş Bu Yatırımcılara Yaradı

Paylaş
ABD Borsalarındaki Düşüş Bu Yatırımcılara Yaradı

ABD’deki Kovid-19 vakalarının toplam sayısı 27 bin 100’ü, toplam ölü sayısı ise 340’ı aştı. Koronavirüs korkusu tüm ülkeyi sarmışken ABD‘deki hisse senetleri sert bir şekilde düşmeye başladı. ABD borsalarında yaşanan bu düşüş birçok yatırımcıyı, şirketi, işletmeyi olumsuz yönde etkiledi. Ancak borsada yaşanan bu düşüşten kazanç sağlayanlar da oldu.

Açığa Satanlar

S3 Partners’ın yaptığı araştırmaya göre geçtiğimiz son 1 ay içerisinde açığa satış yapan yatırımcılar epey yüklü miktarda kazanç elde ettiler. Şirketin paylaştığı verilere göre ABD borsalarında yapılan açığa satış işlemlerinden 1 ay gibi bir süre içerisinde 343.67 milyar dolar kar elde edildi.

Yatırımcıların açığa sattıkları bu hisse senetlerinin 19 Şubat tarihindeki toplam değeri 958 milyar dolardı. 19 Mart tarihine gelindiğinde ise Koronavirüs paniği çoktan tüm dünyayı sardı ve bu hisselerin toplam değeri 656 milyar dolara kadar düştü.

S3 Partners Genel Müdürü Ihor Dusaniwsky insanların şu anda birçok hisseyi açığa satmaya devam ettiğini ve yatırımcılar arasındaki tutumun “hala olumsuz” olduğunu söylüyor.

En Çok Kimler Etkilendi?

Son 1 ay içerisindeki açığa satış işlemlerinden en çok teknoloji sektörünün etkilendiğini söylemek mümkün. Bunun yanı sıra sağlık alanında çalışan şirketlerin hisseleri de açığa satıldı.

Bunun yanı sıra sermaye piyasalarında yapılan açığa satış işlemleri de ciddi miktarda artış gösterdi (3.2 milyar dolarlık). Straits Times’ın haberine göre biyoteknoloji sektöründeki birçok şirketin hissesi de açığa satıldı.

Bu süreç içerisinde açığa satış işlemlerinden en bariz şekilde etkilenen şirketler ise Microsoft ve Apple oldu. Bu 1 aylık zaman dilimi içerisinde 1.47 milyar dolarlık Microsoft; 1.39 milyar dolarlık da Apple hissesi açığa satıldı.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap