ABD, 28 milyon dolarlık Bitcoin ele geçirdi

ABD, 28 milyon dolarlık Bitcoin ele geçirdi

Paylaş
Uzman Coin: ABD, 28 milyon dolarlık Bitcoin ele geçirdi

ABD Adalet Bakanlığı, çok sayıda fidye saldırısının faili olmakla suçlanan Kanadalı eski bir devlet çalışanından 28 milyon dolar değerinde kripto para ele geçirildiğini açıkladı.

Açıklamaya göre, 34 yaşındaki Sebastien Vachon-Desjardins, Kanada ve ABD arasındaki suçluların iadesi anlaşması uyarınca dün ABD’ye iade edildi. Şüpheli, ABD’nin talebi üzerine 27 Ocak 2021’de Kanada’da tutuklandı. Şüphelinin evinde yapılan aramada, bugün itibari ile 28 milyon 151 bin 582 dolar değerinde Bitcoin ele geçirildiği bildirildi.

Kanadalının Nisan-Aralık 2020 arasında korunan bir bilgisayara kasıtlı biçimde zarar verdiği ve bununla bağlantılı olarak fidye talep ettiği kaydedildi. Bilindiği üzere, özellikle 2020 ve 2021’de, Türkiye ve tüm dünyada şirketler, kurumlar ve bireylere yönelik fidye yazılımı saldırıları sıkça gündeme geliyordu. Bu saldırı türünde saldırgan, uzaktan bilgisayara erişim sağlayarak dosyaları şifreliyor ve tekrar açılması için fidye talep ediyor. Bu fidye ödemesi de işlemleri gizlemenin ve ödeme almanın daha kolay olmasından dolayı kripto parayla isteniyor. 2020’de dünya çapında 400 milyon doların üzerinde fidye ödemesi yapıldığı Chainalysis tarafından belirtilmişti.

ABD, geçtiğimiz ay da 2016 yılında Bitfinex’e yapılan saldırıda çalınan 100 bine yakın BTC’yi ele geçirmişti. Şu anda ABD hükümetinin kontrolünde bulunan BTC’lerin miktarının 200 bini aştığı tahmin ediliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap